ŽILINA. Mesto Žilina zaplatilo vyše tri tisícky eur za novú strechu v bytovom dome na Predmestskej ulici. Dôvodom bol požiar z mája tohto roku. Prečo požiar vznikol, vyšetruje polícia. Už pri jednoduchom preskúmaní budovy, ktorú obývajú Rómovia, je jasné, že podobné nehody sú len otázkou času.
Požiar hasili dve hodiny
Byty na Predmestskej ulici sú v dezolátnom stave. Povybíjané okná, neporiadok a zápach pohľadovo zlepšuje niekoľko satelitov. V tejto budove vznikol v máji požiar. Hasiči ho hasili dve hodiny a spotrebovali 12 000 litrov vody. Požiar poškodil strechu a povalový priestor budovy.
Potom sa prípadu chopila polícia, ktorá však vyšetrovanie ešte neukončila. „Polícia prípad vyšetrovala ako prečin poškodzovania cudzej veci, páchateľa skutku sa zatiaľ nepodarilo zistiť, neboli doručené všetky potrebné expertízne skúmania pre meritórne rozhodnutie vo veci,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.
Do fondu opráv neprispievajú
Na podobné prípady slúži fond opráv. V tomto prípade sa však nepoužije, pretože do neho treba pravidelne finančne prispievať. Nájomníci bytovky však majú problém platiť aj obyčajné nájomné.
Keď iní obyvatelia do fondu neprispievali , ostali bez vody Skúsenosť hovorí, že pokiaľ niekto neplatí do fondu opráv, prípadnú škodu musí znášať, až pokiaľ na opravu nenašetrí. Potvrdzuje to aj prípad zo začiatku roka, kedy sa v bytovom dome na Tajovského ulici v Žiline dôsledkom mrazu poškodil vodovod. Obyvatelia nemali na opravu vo fonde dostatok peňazí a tak boli vyše mesiaca bez vody. Kruté, ale spravodlivé.
V tomto prípade to však tak nebolo. Rómovia neplatia nájomné, ani fond opráv, no novú strechu a povalu majú. Na druhej strane, je povinnosťou mesta, ktoré je vlastníkom budovy, dať poškodenú strechu dohromady. Peniaze by malo mesto dostať späť. Keď polícia nájde vinníka, mal by škodu zaplatiť. To však nebude také jednoduché.
Choma oči nezakrýva
Primátor Žiliny Igor Choma v tejto otázke nalial čistého vína a opísal situáciu tak, akou naozaj je. „Faktom je, že nemôžeme očakávať od obyvateľov, že uhradia tú sumu, pretože tí ľudia neplatia ani nájom a tak to nakoniec skončí na meste,“ povedal Choma.
Exekúcie a vysťahovanie?
Primátorovi však, našťastie, takýto postoj nestačí: „Tie sumy nie sú malé. Z tohto dôvodu, keď polícia nájde vinníka, pôjdeme aj do exekúcií,“ a ide ešte ďalej, „prípadne okrem exekúcií pôjdeme aj do vysťahovania a byty pridelíme tomu, kto platiť vie a chce.“
Na takýto postoj existuje jednoduché a základné pravidlo – rovnosť pre všetkých. „Ak niekto nebude poslúchať a nebude platiť dane a to, čo každý normálny občan, tak naňho budú platiť také isté zákony ako na všetkých ostatných,“ povedal Choma.
Majetok mesta je poistený
Záchranou pre pokladnicu je, že mestský majetok je poistený a podľa Chomu by sa peniaze mohli vrátiť práve z poistiek. Na to sa však nemožno spoliehať v každom prípade. Choma priznáva, že s rómskymi spoluobčanmi je niekedy veľmi ťažká komunikácia, no nie je to dôvod na upustenie od zákona.
Ťažkú komunikáciu nemajú len s mestom, ale aj medzi sebou. Podľa hovorcu mesta sa občas vyskytnú hádky aj medzi samotnými nájomníkmi. Byty ale nie sú klasifikované ako sociálne byty a tak by Rómovia mohli nájsť peniaze na nájom a fond opráv. Problémom však je, či chcú. Mesto však dalo najavo, že s činmi prichádzajú aj následky.