národného povstania.
ŽILINA. „Nie príliš známy pamätník je mementom, že smrť číhala všade tam, kde sa objavilo Gestapo a iné represívne zložky nacistického Nemecka,“ povedal hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.
V dopoludňajších hodinách, 29. augusta 1944, ešte pred oficiálnym vyhlásením Slovenského národného povstania z Banskej Bystrice, zazneli v meste Žilina prvé výstrely proti okupačným silám nacistického Nemecka. Vďaka statočnosti a odvahe slovenského ľudu sa naše mesto otvorene ako prvé, vzoprelo proti okupantom a zapísalo sa tak do dejín boja za slobodu.
Po potlačení partizánov do hôr sa v mestách a dedinách na Slovensku rozpútalo neslýchané peklo, sprevádzané bezcitnými výsluchmi a popravami. V lesoparku Chrasť tak rukou nacistického vraha našlo smrť niekoľko desiatok civilného obyvateľstva, ktoré bolo obvinené Gestapom z napomáhania partizánom.
Z úcty k tým, ktorí sa nedožili oslobodenia a konca druhej svetovej vojny, Juraj Blanár, Igor Choma a niektorí členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov na čele s Jurajom Drotárom, položili vence na miesto ich posledného odpočinku pri pamätníku v lesoparku Chrasť.
„Nech dnešný deň je odkazom pre všetky generácie, ktoré nezažili vojnu, že najkrvavejší konflikt v dejinách ľudstva spôsobil vyvraždenie miliónov nevinných ľudí. Dúfam, že svet sa z tejto hrôzy ponaučil a nedopustí, aby chorý rozum zmiatol pokoj a mier vo svete. Zároveň skláňam úctu statočným partizánom a civilnému obyvateľstvu, ktoré sa nebálo vzoprieť nacistickej prevahe a svojou húževnatou odvahou dokázali svetu, že aj tak malé Slovensko dokáže byť silné,“ zmienil sa primátor mesta Žilina Igor Choma vo svojom príhovore.