ŽILINA. Iba niekoľko málo mesiacov funguje poradňa na internete pre mladých ľudí, ktorých trápia problémy ako je nezamestnanosť, alkohol, drogy, vzťahy, kriminalita, sexuálne zneužívanie a mnoho ďalších. Do projektu s názvom Inštitút prijatia sa pustili mladí dobrovoľníci a spolu vytvorili tzv. chat-poradenstvo.
Rozprávajú sa cez internet
„V poslednom období sa čoraz viac zvyšuje počet detí a mladých ľudí, nachádzajúcich sa
v zložitej životnej situácii,“ povedal Marek Madro, štatutárny zástupca občianskeho združenia Inštitút prijatia.
„Viacerí z nich pochádzajú z rozpadnutých rodín, majú školské problémy, sú zanedbávaní, týraní, sexuálne zneužívaní, sú na úteku z domova a pod. Trávia všetok svoj voľný čas buď na internete bez dozoru alebo bez nejakej inej zmysluplnej náplne - túlajú sa po uliciach, v parkoch, na staniciach, v herniach, zhlukujú sa v partiách, často chodia poza školu, užívajú návykové látky,“ doplnil.
Aby sa takýmto ľuďom dalo pomôcť, rozhodli sa rozbehnúť on-line chat poradenstvo, práve v tých oblastiach ich života, v ktorých pociťujú ťažkosti a nevedia si pomôcť vlastnými silami.
Radia odborníci
Hoci na druhej strane počítača sedia mladí dobrovoľníci, ktorých je v súčasnosti šesť, za nimi stoja silnejší partneri, ktorí im radia v právnej, psychologickej i sociálnej oblasti. „Našimi najsilnejšími partnermi sú občianske združenie Persona a odborníci z časopisu Právna revue,“ vyslovil Marek Madro.
„Rakovinou dnešnej spoločnosti je neprijatie človeka človekom, mnoho našich susedov stojí pred problémom,
o ktorom nevieme, mnohí stoja pred rozhodnutím, ktoré potom vyvrcholí samovraždou alebo ako v Devínskej Novej Vsi masakrom,“ povedal Martin Píry, šéfredaktor časopisu Právna revue a pokračoval, „a túto rakovinu sa snažíme riešiť opakom, a to je prijatím človeka bez ohľadu na to aký je. “
Väčšina dobrovoľníkov sú študenti a na portáli ipcko.sk fungujú ako kamaráti. Pri riešení konkrétnych prípadov majú dobrovoľníci možnosť konzultovať s odborníkmi z danej oblasti problému.
Úlohou dobrovoľníkov je totiž vytvárať priateľstvá a premosťovať priateľskú podporou s poradenstvom. „Snažíme sa byť kamarátmi pre ľudí, ktorí nám píšu, aby v nás mali oporu, ktorú nemajú u svojich blízkych,“ vyslovil Patrik Kopec, 22-ročný študent psychológie, ktorý robí dobrovoľníka. Následne doplnil: „Mnohí sa snažia postaviť na vlastné nohy, nadväzujú vzťahy a hľadajú ľudí, ktorí im pomôžu.“
Myšlienka vznikla v „teréne“
„Moje minulé skúsenosti z terénu v Trstenej na Hornej Orave s mladými ma priviedli k myšlienke robiť on-line poradenstvo. Keďže to nik nerobí, vytvorili sme ipcko.sk,“ prezradil Marek Madro.
Chcú sa rozšíriť
Podľa Madra, má internetové poradenstvo svoje výhody. „Zároveň má však aj svoje limity, ktoré je potrebné mať na zreteli pri poskytovaní takejto služby. Preto máme pripravené aj ďalšie projekty, kde chceme v budúcnosti ponúkať, a to odborné psychologické, sociálne, právne poradenstvo vo „face to face“ poradni.“