om stoja.
ŽILINA. Žilinčan, ktorému sa táto situácia stala, nechce byť menovaný. Nazvime ho preto Peter.
Silná alergia na bodavý hmyz
Peter je alergický na bodavý hmyz. Počas návštevy Bratislavy ho do krku štiplo niečo veľké. „Nevedel som to identifikovať, keďže to bolo zo zad-nej strany krku. Bola tam aj moja priateľka, ktorá to všetko videla,“ povedal Peter.
Alergickú reakciu nie je dobré podceňovať. Peter hovorí, že keď ho minulé leto štipla osa do zápästia, v priebehu niekoľkých minút mal opuch až po lakeť. Kvôli tomu mu jeho doktorka odporučila, aby
v prípade štipnutia do oblasti krku alebo hrudníka nechal svoj stav preveriť lekármi.
Mali sa naťahovať za slovíčka
Peter sa nachádzal pri lekárni, kde ho odporučili informovať sa na linke 112. Tak aj urobil. „To, čo nastalo, ma naozaj nahnevalo. Pracovník tiesňovej linky sa so mnou rozprával, ako keby som ho otravoval. Riešil naozaj nepotrebné veci a naťahoval sa za slovíčka. Čo kto povedal a akú predložku pri tom použil v tej chvíli naozaj nebolo podstatné,“ povedal Peter.
Zdravotníci si však za svojim človekom stoja. Operátor zisťoval podrobne aktuálny zdravotný stav volajúceho, ktorý udal, že je alergik. Správal sa odborne, štandardne, korektne a slušne,“ povedal manažér pre komunikáciu s verejnosťou Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby, Boris Chmel.
Priateľka, ktorá všetko videla, Petrove slová potvrdila
Podľa Chmela Peter nevedel, kde sa nachádza. Táto informácia dotyčného naozaj nahnevala: „Minimálne štyrikrát som mu opakoval, že som pri Lekárni sv. Krištofa neďaleko železničnej stanice, hneď vedľa riaditeľstva železníc. Už bližšie som svoju polohu špecifikovať nevedel,“ povedal rozhorčený Peter. Toto potvrdila aj jeho priateľka, ktorá sa po prečítaní Chmelovej odpovede začala smiať. „Bola som tam a počúvala som to. Hneď
v prvej vete povedal, čo sa deje, kde sa nachádza, že nepozná Bratislavu a preto nejde do nemocnice sám a pýtal sa, ako má v tejto situácii postupovať,“ potvrdila Petrova priateľka.
Petrova alergická reakcia býva, podľa neho, zväčša rýchla a opuch nastane v priebehu dvoch minút. „Našťastie sa ukázalo, že to nebola včela, ale len nejaký ovad alebo niečo podobné. Pretože za tých osem minút doťahovania sa, pokiaľ prišiel doktor, by som sa stihol štyrikrát udusiť,“ povedal Peter.
Urážlivé slová zo záchranky
Nakoniec na miesto prišla záchranka. Tam mal jeden z posádky Petrovi povedať: „Nabudúce si zavolaj záchranku, keď si zapichneš triesku do zadku.“ „Z tých rečí operátora tiesňovej linky a posádky záchranky som pochopil, že pomoc si mám zavolať, až keď sa budem reálne dusiť. To, že som ešte nemal celý krk opuchnutý, bol podľa nich dôvod rozprávať o zbytočnom výjazde,“ povedal Peter.
Chmel ale s vyjadreniami, ktoré mal povedať človek zo záchranky, nesúhlasí. Povedal, že pokiaľ hrozí alergická reakcia, ktorá môže skončiť smrťou a pacient na odporúčanie doktora v takejto situácii zavolá pomoc, nejde o neoprávnené volanie. Peter si to myslí tiež a dodáva „Hádam sa nenechám kvôli niekoho lenivosti dobrovoľne udusiť.“
Uvítacia zvučka tiesňovej linky
„Zarazila ma aj akási uvítacia zvučka na tiesňovej linke. Prišlo mi to, ako keby som volal do telekomunikácií alebo na nejakú audiotextovú súťaž. Našťastie sa nič vážne nestalo, ale tiesňová linka sa stretáva so situáciami, kedy rozhodujú sekundy, takže fakt nechápem, aký to má význam,“ povedal Peter.