ok na Mariánskom námestí, hromadnú stredovekú bitku predvedú rytieri v sobotu na sídlisku Hájik.
ŽILINA. „Naše mesto sa počas tohto víkendu opäť ponorí do čias stredoveku, kedy sa začali písať jeho dejiny. Budem rád, ak sa aj vaše oči stanú svedkom toho, čo sa v našom starobylom meste dialo pred 700 rokmi a čo všetko zažívali starí Žilinčania,“ pozýva primátor Žiliny Igor Choma.
Už piaty ročník Stredovekého dňa sa začína v piatok o 13:00 na Mariánskom námestí vystúpením sokoliarov Aquila a rozprávkou O sivej myške. Potom nasleduje obľúbená stredoveká módna prehliadka, humorná scénka upálenia bosorky a ukážky šermiarskych súbojov. „Civitas Zylinensis - mesto Žilina sa spomína prvýkrát v roku 1312 v listine, ktorou Lorand, kastelán z Košece, udelil dedičné richtárstvo v obci Kolárovice istému Henrichovi, pričom sa uvádza, že Henrich a jeho obec sa má pri správe Kolárovíc riadiť tým istým mestským právom, ktoré používa mesto Žilina. Tento historický okamih bude v podvečer priblížený divákom formou zinscenovaného predstavenia, keď sa vydá slávnostný sprievod k tribúne na Mariánskom námestí,“ priblížil hovorca mesta Pavol Čorba.
Záver Stredovekého dňa bude patriť ohňovej show a sprievodu mestom s fakľami. Ani tento rok nebudú na Mariánskom námestí chýbať stredovekí remeselníci, stredoveká kuchyňa, rytierska škola či vyberač daní, mastičkárka a stredoveký holič. Na sídlisku Hájik si rytieri rozložia tábor v sobotu medzi 10:00 a 13:00. Návštevníci sa v ňom budú môcť oboznámiť so stredovekými remeslami, nahliadnuť do zákulisia bojových príprav a zažiť atmosféru dvoch veľkých stredovekých bitiek.
Autor myšlienky Stredovekého dňa Marián Mrva sa vo všetkých štyroch doterajších ročníkoch snažil spojiť zábavnú formu ukážky stredovekého života s konkrétnou historickou udalosťou, ktorá sa v Žiline v stredoveku udiala. Prvý ročník sa v roku 2008 sústredil na ukážky zo života stredovekého mesta, druhý pripomenul vypálenie Žiliny ozbrojencami lúpežných rytierov Jána a Rafaela Podmanických, tretí bol zameraný na pôsobenie templárov v okolí Žiliny a štvrtý ročník bol venovaný 690. výročiu udelenia výsad mestu Žilina.