Na Sochárskom sympóziu tvorili umelci diela k 700. výročiu mesta Žiliny. Okrem slovenských výtvarníkov a sochárov svoje umenie ukázal aj francúzsky sochár.
ŽILINA. Počas minulého týždňa sa na Mariánskom námestí rozliehali zvuky motorových píl, pílok a dlát. Konalo sa tam totiž Sochárske sympózium. Toto podujatie je súčasťou Žilinského kultúrneho leta a tento rok sa uskutočnilo piaty raz.
Zúčastnili sa ho štyria umelci – výtvarníci a sochári Jozef Mundier, Jaroslav Gaňa, Marek Ryboň. Všetci traja na sympóziu pracovali i minulý rok. Novinkou bol špeciálny hosť, francúzsky výtvarník Mark Brusse.
Témou bolo výročie
Každoročne tvoria umelci diela z dreva na určitú tému. Súčasná niesla názov 700 rokov mesta Žilina.
Každý z výtvarníkov pracoval na svojej vlastnej soche, a hoci im počasie občas neprialo, na potešení z práce im to neubralo. Počas práce sa umelci nechali aj vyrušiť a odpovedali na zvedavé otázky.
Symbolika
Jaro Gaňa sa rozhodol zhotoviť symbolickú pochodeň. „Má pripomínať obdobie kedy si hradní páni odovzdávali pomyselnú pochodeň z generácie na generáciu, aby zveľaďovali mesto a snažili sa, aby kvalita života stále stúpala.“
Mark Brusse z Paríža zase napríklad vytvoril strom vyrastajúci z vozíka so štyrmi kolesami. Tvorcovia pracovali na svojich dielach s dubovým drevom. „Dub sme vybrali preto, lebo robíme veci, ktoré budú v exteriéry, a dubové drevo najviac vydrží výkyvy počasia,“ prezradil Gaňa.
Sympózium skončilo v piatok. Hotové diela môžu Žilinčania obdivovať na námestí, neskôr ich prevezú a budú zdobiť niektoré z parkov.



