Cestovanie prímestskými autobusmi v Žilinskom kraji bude po roku opäť drahšie. Od augusta zaplatia cestujúci priemerne o 5 až 15 centov viac.
ŽILINA. Podľa krajskej samosprávy za miliónové straty, ktoré musí každoročne doplácať autobusovým dopravcom, môže najmä pokračujúci úbytok cestujúcich, menej študentov na stredných školách, rastúce platy šoférov, drahšia nafta, ale aj inflácia a vyššie miestne dane.
„Nezvýšenie cestovného by preto znamenalo, že niektoré spoje by museli obmedziť alebo zrušiť,“ uviedol riaditeľ Úradu Žilinského samosprávneho kraja Pavol Holeštiak.
Niektorým výhody ostali, iným ich vzali
Zľavy pre žiakov ZŠ či stredoškolákov sa meniť nebudú, naopak, deti do šesť rokov budú cestovať ešte lacnejšie. „Kraj zároveň ruší zľavnené cestovné pre určité privilegované skupiny, akými boli ministerskí úradníci alebo členovia orgánov dopravných spoločností,“ dodal Holeštiak.
Počet cestujúcich klesá
Straty, ktoré kraj musí zo zákona SAD-kám uhrádzať, stúpli za šesť rokov viac ako dvojnásobne, keď v roku 2005 dosiahli 6,6 milióna a v roku 2011 až 13,3 milióna eur. Za narastajúce straty môže najmä každoročný úbytok cestujúcich. Kým v roku 2005 prepravili SAD Žilina a SAD Liorbus Liptovský Mikuláš spolu 48 miliónov ľudí, v roku 2011 to bolo len necelých 34 miliónov.
„Každoročne sa v každom autobuse zníži počet obsadených miest priemerne o dve sedadlá. Klesá aj demografická krivka a tým pádom sa každoročne znižuje počet stredoškolákov, čo takisto má negatívny dopad na počet cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave. Samostatnou kategóriou je motorizácia. Kým v roku 2005 bol počet evidovaných vozidiel v našom kraji 125-tisíc, v minulom roku to bolo vyše 198-tisíc osobných automobilov,“ povedal Holeštiak.
Úbytok cestujúcich sa nepodarilo zastaviť ani nákupom nových klimatizovaných autobusov či zavedením zľavových kariet.
„V minulosti sme pristúpili aj k výrazným zľavám pri cestovaní s dopravnou kartou, zjednodušili sme to, urýchlili sme nastupovanie a vystupovanie, no ani toto nezastavilo úbytok cestujúcich,“ povedal Holeštiak.
Zmena sa týka všetkých
Žilinský kraj naposledy zvyšoval cestovné v prímestskej autobusovej doprave vlani v auguste. Bežné i zľavnené cestovné platené v hotovosti sa vtedy zvýšilo o päť až 10 centov v závislosti od tarifného pásma, pričom používanie dopravnej karty znížilo cenu lístka o sedem centov. Od augusta 2012 má byť cestovné drahšie o ďalších v priemere päť až 15 centov. Napríklad v tarifnom pásme od päť do sedem kilometrov zaplatia cestujúci v hotovosti o päť a cez dopravnú kartu o sedem centov viac, pri precestovaní ôsmich až desiatich kilometrov bude stáť obyčajný lístok v hotovosti o 15 a cez dopravnú kartu o sedem centov viac. Novinkou má byť jednotné cestovné pre deti do šesť rokov. Odhliadnuc od toho, či ich rodič vezie v kočíku alebo nie, po novom zaplatia päť centov za každých začatých 25 kilometrov.
Či sa zopakuje situácia spred dvoch rokov, kedy drahšie cestovné prinieslo vyššie tržby a cestujúcich výrazne neubudlo, ukáže čas. „Úpravou cestovného bol zaznamenaný nárast výnosov z tržieb z prímestskej autobusovej dopravy vo výške približne 8%. Zvýšené výnosy zmiernia nárast požiadaviek na financovanie verejnej prímestskej autobusovej dopravy na území ŽSK, to znamená, že tých osem percent sa nám premietne do zníženia zadlženosti voči SAD,“ uviedla začiatkom minulého roka hovorkyňa žilinskej krajskej samosprávy Zuzana Muchová.
Autor: SITA / JURAJ MILO