ŽILINA. Po nevídanom úspechu knihy Potulky starou Žilinou sa vydavateľstvo Artis Omnis rozhodlo vydať pokračovanie. Na svetlo sveta tak dva roky po prvej publikácii pribudli Potulky starou Žilinou 2.
Autormi ostala trojica Marián Mrva, Peter Štanský a Miroslav Pfliegel. „V tejto knihe čitateľom približujeme nové centrum Žiliny, ktoré vzniklo od Hlinkového námestia až k železničnej stanici,“ vyslovil Marián Mrva, jeden z autorov knihy.
Mesto a jeho ľudia
Materiál do knihy autori čerpali z archívov, historických listín a dokumentov, ale tiež zo súkromných archívov ľudí, ktorí tu kedysi žili a od pamätníkov, ktorí autorom zreprodukovali to, čo vedeli od svojich rodičov a starých rodičov. Vďaka nim môžeme v knihe sledovať osudy ľudí, ktorí tu v tej dobe žili, poznávať životné príbehy susedov, obchodníkov, majiteľov rôznych prevádzok.
„V knihe sa môžeme dozvedieť o mnohých Žilinčanoch, ktorí boli vo svojej branži svetovo uznávaní, či to boli výrobcovia liehovín alebo Dežo Hoffman, ktorý bol dvorným fotografom skupiny Beatles,“ povedala Andrea Harmanová, riaditeľka vydavateľstva.
Žilina má veľa zákutí
Knihu dávali dokopy takmer celý rok, no celkový výskum sa začal oveľa skôr. Ako prezradil Peter Štanský:
„Spravili sme výskum o území, domoch, majiteľoch. V podstate sme mapovali domy a zmeny majiteľov. Bola to zložitá práca, lebo z literatúry sme sa nemali čoho chytiť. O terajšej Národnej ulici neboli nikde zmienky, základné pramene od ktorých by sme sa mohli odraziť.“
Výskum vraj ale neskončili. „Je potrebné aj ďalej študovať, sledovať a hľadať nové pramene a mnoho vecí, ktoré sme objavili, ani nie sú v knihe. No snáď raz vyjdú, či už v pokračovaniach alebo v iných publikáciách.“
Červené víno
V žilinskom kníhkupectve Artforum sa rozhodli knihu Potulky starou Žilinou 2 uviesť do sveta. Minulý piatok tak spravili samotní autori knihy. Potulky pokrstili červeným vínom. Inšpiráciou na voľbu tohto moku bol jedálny a nápojový lístok reštaurácie na stanici Sauer István z dávnej doby.
Celý lístok bol písaný dvojjazyčne a to v maďarčine a nemčine. Účastníci krstu si ho mohli prelistovať.
História sa opakuje
Čo by si v knihe určite mali čitatelia pozrieť? Podľa slov Petra Štanského je to napríklad Hotel Rémi, jedna z najvýznamnejších stavieb na tomto území. „Nesmierne zaujímavá je aj história vzniku Hlinkového námestia,“ dodal.
O tom, že minulosť nebola ideálna dosvedčí niekoľko afér a súdnych sporov, ktoré sa veľmi nelíšili od tých, ktoré boli v meste prednedávnom.
Publikáciu naviac dopĺňajú dobové fotografie. „Keďže najdokumentovanejšia časť Žiliny bola stanica, Národná ulica a panoráma Žiliny, bolo z čoho vyberať. Snažil som sa vyberať „perličky“, fotografie, ktoré sú neopozerané,“ povedal Miroslav Pfliegel.
Potulky starou Žilinou 2 nie je iba jednou z bežných kníh. Je niečím medzi odbornou a historickou literatúrou a sprievodcom cestovného ruchu. „Preto si v nej to svoje určite nájde nielen domáci, ale aj cudzí návštevník,“ povedal na záver Marián Mrva.