ŽILINA. Zamestnaní Žilinčania dostávajú každým rokom na výplatu o trochu viac peňazí. V porovnaní so zvyšovaním životných nákladov však nie je dôvod na radosť. Predsa len je pravdou, že žilinské platy rastú.
Nárast o 2 percentá
Kým pred štyrmi rokmi obyvateľ žilinského kraja zarábal v priemere 695 eur, v minulom roku to bolo o 77 eur viac. Nárast bolo poznať každým rokom. V roku 2009 sme v Žilinskom kraji zarábali 718 eur, rok na to bola priemerná hrubá mzda 756 eur.
Posledný údaj Štatistického úradu Slovenskej republiky hovorí o tom, že v Žilinskom kraji obyvatelia zarábajú
v hrubom 772 eur, čo je nárast o 2,6 percenta.
Najviac v Kysuckom novom meste, najmenej v Čadci
Pokiaľ hovoríme o hrubej mzde, v centre kraja, teda v Žiline, je priemerný plat 874 eur. Nie je to však najviac. Neďaleko od Dubňa sídli mesto, ktoré si v platoch drží prvenstvo.
Aj keď sa to môže zdať neuveriteľné, v našom kraji najviac putuje do peňaženiek tým, ktorí pracujú v Kysuckom Novom Meste. Hrubá mzda tam činí 922 eur. Najhoršie z kraja ja na tom s 559 eurami mesačne Čadca.
Žilinské zárobky sú v strede slovenského priemeru. Spomedzi krajov je žilinský na 4. mieste. V zárobkoch nás predbehol bratislavský, trnavský a košický kraj. Štvrtý najlepší sme aj v nezamestnanosti.
Čím vzdelanejší, tým bohatší
Štatistický úrad ešte nespracoval údaje o veku, vzdelaní alebo odvetví, ktoré v minulom roku boli v našom kraji najzárobkovejšie. Informácie z rokov predtým asi potvrdí aj terajšia skutočnosť. Dlhodobo u nás najviac zarába veková skupina od 30 do 34 rokov. Zamestnanec od 25 do 29 rokov zarábal menej ako dôchodca nad 60 rokov.
Čo sa týka vzdelania, platí, čím vzdelanejší, tým bohatší. Najviac zarobia tí, ktorí ukončili tretí stupeň vysokoškolského štúdia.
V roku 2010 im mesačne išlo v hrubom 1191 eur. Minulý rok to pravdepodobne bolo o niečo viac. S rastúcim vzdelaním rástla aj mzda. Najmenej teda majú ľudia so základným vzdelaním, ktorí dostávali 510 eur.
Zaujímavou výnimkou posledných rokov v našom kraji je, že tí, ktorí chodili na všeobecnú strednú školu, teda napríklad na gymnázium, zarobili o 3 eurá, menej ako tí, ktorí ukončili učňovku s maturitou.