ŽILINA. „Znižovanie akumulačnej schopnosti krajiny, odlesňovanie, odvodňovanie a s ním súvisiace vysychanie prameňov a potokov sú vážnou hrozbou pre vnútrozemský chov rýb a ostatné odvetvia akvakultúry,“ povedal Juraj Dobiaš - predseda predstavenstva spoločnosti Slovryb, ktorá je najväčším slovenským producentom lososovitých rýb. Rovnakou hrozbou je však podľa neho aj program podpory obnoviteľných zdrojov elektrickej energie.
Farmári prehrávajú boj o odberné kvóty vody. Sú vydávané nové a nové povolenia na užívanie a odber vôd na výrobu elektrickej energie v malých vodných elektrárňach. Bolo by potrebné prehodnotiť a zredukovať vydané povolenia na odbery vody na energetické účely a už pri tvorbe národných koncepcií využitia obnoviteľných energetických zdrojov zamedziť, aby vznik malých vodných elektrární decimoval podmienky pre zachovanie
a rozvoj rybochovných zariadení a voľný pohyb živočíchov v riekach, uviedol Dobiaš.
Postoj štátnych orgánov je podľa neho alarmujúci. Povolenia na odber vody pre chovateľov rýb boli na vodných tokoch určite vydané ako jedny z prvých. Štátne orgány následne bez preskúmania dopadov podľa neho vydávali a vydávajú povolenia na nové a nové odbery, najmä za účelom výroby elektrickej energie. Výsledkom je ich konštatovanie, že povolené odbery už nezodpovedajú súčasným prietokom vody v riekach a mali by sa prehodnotiť. „Treba si uvedomiť, že akvakultúra plní aj mimoprodukčné funkcie vo verejnom záujme, ako sú hydroregulácia, krajinotvorba, produkcia násad, agroturistika, zamestnanosť vo vidieckych oblastiach a podobne,“ doplnil Dobiaš.
Nízke a stále sa znižujúce prietoky riek, ako aj klesajúca kapacita prameňov, sa stávajú zásadným problémom nielen pre rozvoj akvakultúry v SR, ale už aj pre udržanie schopnosti produkovať potrebné množstvá násad a trhových rýb. Prognózy vývoja hydrologicko-klimatických podmienok v SR nie sú pritom vôbec povzbudzujúce. Už teraz počas kritických období sa dosahuje produkcia iba za cenu kolízií
s povinnosťou udržiavania sanitárneho prietoku v tokoch riek. Chovatelia rýb často pritom čelia správnym konaniam zo strany inšpekcie životného prostredia a možným sankciám.