Priestor na stretnutie používateľov s vývojármi, začiatočníkov so skúsenými používateľmi a profesionálov s nadšencami má vytvoriť konferencia Otvorený softvér vo vzdelávaní, výskume a v IT riešeniach 2012, ktorá sa dnes začala na pôde Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity (ŽU) v Žiline.
Na konferencii zaznie podľa člena organizačného výboru Miloša Šrámka takmer 50 prednášok a diskusií. Otvorený softvér vyvíjajú rovnako nadšenci ako aj firmy a je použiteľný na prácu aj zábavu, doma, v škole, vo firme alebo v úrade. Príkladmi jeho použitia sú operačný systém Android v mobilných telefónoch, viaceré webové prehliadače a servery, kancelársky balík LibreOffice, Moodle (e-learning), Drupal (webové stránky, napríklad stránka prezidenta USA B. Obamu) alebo superpočítače, uviedol Šrámek.
Upozornil na utorňajší program, v rámci ktorého zaznejú prednášky a diskusie, ako by štátna správa mohla pracovať s použitím otvoreného a slobodného softvéru. Pozitívom je, že na konferencii prisľúbili účasť aj zástupcovia Ministerstva financií SR. Ako pozvaný prednášajúci vystúpi Martin Andel z Mestského úradu Skalica, kde na počítačoch používajú Linux, s prednáškou Open Source softvér vo verejnej správe. Na jeho prednášku bude nadväzovať moderovaná diskusia Prečo sa Open Source nešíri tak rýchlo, ako si myslíme, venovaná nasadeniu otvoreného softvéru v organizáciách. Účasť prisľúbili viacerí odborníci z Českej republiky (ČR) a SR so skúsenosťami v tejto oblasti, povedal Šrámek.
Program konferencie podľa neho ponúka špecializovanú sekciu Otvorený softvér vo vede a výskume, otvorenú hardvérovú a softvérovú poradňu a témy otvorený softvér vo verejnej správe - skúsenosti a možnosti v budúcnosti, GIS a OpenStreetMap použitie otvoreného softvéru v geoinformačných systémoch, TeX a jeho priatelia otvorený typografický systém TeX. Tretí deň je venovaný prevažne školám a ponúkne témy grafika: Blender (3D), Inkscape (2D), virtualizácia v počítačovej učebni (Oracle VirtualBox) a softvér na vyučovanie matematiky (GeoGebra), uviedol Šrámek.
Súčasťou konferencie bude odovzdávanie Ceny Spoločnosti pre otvorené informačné technológie (SOIT) a Liberixu za študentské práce s témou otvoreného softvéru. Organizátor konferencie SOIT je občianske združenie, ktoré podporuje tvorbu, používanie a šírenie slobodného a otvoreného softvéru, otvorených štandardov a otvoreného obsahu. SOIT združuje nielen IT odborníkov, ale aj bežných užívateľov otvoreného softvéru a otvoreného obsahu, dodal Šrámek.