Smútočnou tryznou na židovskom cintoríne a pietnou spomienkou pri pamätníku Cesta bez návratu na mieste deportačného zberného tábora z roku 1942 si v nedeľu v Žiline uctili pamiatku miliónov obetí holokaustu z čias druhej svetovej vojny a vyčíňania nacistického režimu.
ŽILINA. V Žiline žilo pred druhou svetovou vojnou približne 3000 Židov. Väčšina sa už nikdy nevrátila z koncentračných táborov. Tí, ktorí priam zázrakom prežili, sa už nemali ku komu a kam vrátiť, preto sa nechtiac rozpŕchli po svete. Dnes nás tu je sotva pol stovky, no napriek tomu nezabúdame na našich predkov, uviedol pre TASR predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl.
Pravidelné pripomínanie vojnových hrôz má podľa neho stále aktuálny význam. Žiaľbohu, dennodenne sa presviedčame, že ľudstvo je asi nepoučiteľné. Po strašidelné príklady genocíd nemusíme zachádzať do hlbšej histórie. Stačí si spomenúť, čo sa dialo pred pár rokmi na Balkáne či súčasnú situáciu v niektorých afrických krajinách, prízvukoval Frankl.
Súčasťou tradičného podujatia, na ktoré hostitelia zakaždým pozývajú svojich rodákov a ich potomkov, bola aj prednáška o budúcnosti budovy žilinskej Neologickej synagógy. Tamojšie občianske združenie Truc sphérique sa s odhodlaním pustilo do rekonštrukcie vzácneho architektonického objektu. Po uvedení do pôvodného stavu ho chce premeniť na kultúrno-spoločenské centrum.