MALÁ FATRA. Z približne sedemdesiatich mapujúcich dobrovoľníkov zaznamenala medveďa v pridelenej lokalite väčšina, konkrétne čísla však budú známe až o tri týždne po vyhodnotení mapovacích formulárov a skorigovaní duplicitných pozorovaní. Desiatky profesionálnych ochranárov, študentov prírodovedeckých fakúlt i odborne zdatných nadšencov nocovali od piatku do nedele na vopred určených lokalitách a zaznamenávali výskyt a správanie medveďov.
Zmyslom jediného pravidelného monitoringu medveďa hnedého na Slovensku nie je zistiť presný počet týchto šeliem. „Je to skôr o pozorovaní prejavov zvierat, väzby na prostredie a reakcie na rušivé činitele,“ povedal zoológ a riaditeľ Správy Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš, podľa ktorého navyše zistiť absolútny počet malofatranských medveďov je takmer nemožné, pretože sedemdesiat percent národného parku pokrývajú lesy. Aj ako skúsený zoológ si trúfol len na veľmi hrubý odhad. „To číslo môže byť niečo okolo stovky, ale aj s ochranným pásmom, teda širšie územie Národného parku Malá Fatra,“ dodal Kalaš.
Využívané metódy monitoringu by ani nedokázali určiť presné počty medveďov, pretože sa nimi sledujú hlavne otvorené priestranstvá - vysokohorské hole, subalpínske pásma a predhorie. „Tá časť populácie, ktorá sa v danom čase nachádzala v lesných porastoch, nebola týmto monitoringom podchytená. Takže čo sa týka početnosti, získavame len určitú časť populácie. Napríklad minulý rok bolo takýmto spôsobom jednoznačne identifikovaných 38 medveďov, čo samozrejme neznamená, že v Malej Fatre je 38 medveďov, je ich pochopiteľne viac. K nejakým presnejším číslam sa dá pomerne pracne dopracovať inými doplnkovými metódami výskumu - používaním fotopascí či sledovaním pobytových znakov,“ povedal Michal Kalaš.
Už desiaty ročník letného stacionárneho monitoringu medveďa hnedého organizovala Správa Národného parku Malá Fatra v spolupráci s neziskovou mimovládnou organizáciou Fatranský spolok a vybranými poľovnými združeniami.