ŽILINA. V Považskej galérii umenia v Žiline otvorili výstavu diel talianskeho maliara Gianniho Bertiniho.
„Výstavu sme pripravili pri príležitosti 90. výročia narodenia autora a 40. výročia realizácie jeho spoločného projektu s priateľom výtvarníkom Alexom Mlynárčikom na Slovensku,“ povedal Milan Mazúr, riaditeľ a zároveň kurátor výstavy. Výstava vznikla v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom, Archívom Gianniho Bertiniho a Galériou Frittelli Firenze.
Od abstraktu k Mac Artu
Taliansky umelec začal tvoriť v 40-tych rokoch. „Odvtedy jeho umelecké skúsenosti naberali na bohatstve,“ povedal v príhovore Simone Frittelli z Galérie Frittelli Firenze.
Gianni sa stal kľúčovou postavou talianskeho moderného umenia a priekopníkom európskej verzie jazyka popartu. V spolupráci s popredným európskym kritikom výtvarného umenia Pierrom Restanym vo svojej tvorbe dospel až ku koncepcii tzv. Mac Artu, výtvarnej stratégie založenej na prenose fotografických zobrazení prostredníctvom mechanických prenosných fotografických techník.
Spolu s osobnosťami ako Mimmo Rotella, Aldo Tagliaferro, Elio Mariani a Bruno Di Bello založil skupinu, ktorá sa zaoberala experimentovaním s technikami sieťotlače, koláže a fotomontáže. Diela umelca sa nachádzajú v prestížnych zbierkach na celom svete.
Gianni v spomienkach Mlynarčíka
Súčasťou výstavy v galérii je prezentácia projektov, iniciovaných popredným slovenským konceptuálnym umelcom Alexom Mlynárčikom, na ktorých Gianni Bertini spolupracoval. Konkrétne ide o konceptuálny projekt fiktívneho Kráľovstva Argília z roku 1972 a projekt Memoriál Edgara Degasa z roku 1971.
Výtvarník Alex Mlynarčík sa prvýkrát stretol s Giannim v Paríži. So svojimi spomienkami na talianskeho umelca sa veľkoryso podelil aj s návštevníkmi galérie v Žiline.
„Gianni Bertini bol človek, s ktorým mi osud dovolil prežiť ozajstný Paríž. Gianni bol najelegantnejší človek, akého som v Paríži stretol,“ povedal Alex Mlynarčík.
„Bol vznešený, veľkolepý a som rád, že sa môžem pochváliť tým, že bol niekoľkokrát mojím hosťom v Československu, ktoré sme prechodili krížom – krážom,“ pokračoval.
Vďaka tomu, že boli Bertini s Mlynarčíkom priatelia, si teraz môžu Žilinčania vychutnať unikátne diela talianskeho maliara. „Bertiniho Žilinčania vrelo prijali, mal možnosť pracovať s miestnymi výtvarníkmi svojej doby a zdieľať príjemné chvíle v 60-tych a 70-tych rokoch s Alexom Mlynarčikom," prezradil Frittelli.
Výstava je sprístupnená v žilinskej galérii do 29. júla.