ŽILINA. Zbúrajú časť obchodného centra Mirage? Chceli by to niektorí poslanci žilinského mestského zastupiteľstva na základe rozhodnutia stavebného úradu o zbúraní jednej jeho časti. Investor to vidí inak, podľa neho bola stavba riadne skolaudovaná a teda je legálna. Odborníci mu za pravdu nedávajú.
Kto nájde odvahu
Čierne stavby. Zatiaľ nikto na Slovensku nenašiel skutočnú odvahu ich naozaj riešiť. Sem-tam síce odstránia nejakú doslova „búdu“ menej prispôsobivým občanom, ale väčšie stavby traumatizujúce spoločnosť (vďaka informáciám v médiách), zatiaľ všetky stoja tam, kde boli postavené. Božie mlyny melú v týchto prípadoch pomalšie ako pomaly. Najradšej by možno zastali.
Poslanec sa nevzdáva
Poslanec Peter Ničík na nedávnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Žiline vytiahol rozhodnutie žilinského stavebného úradu z roku 2010, v ktorom sa uvádza, že časť stavby OC Mirage je nepovolenou stavbou a do 60 dní ju stavebník musí odstrániť, nakoľko je v rozpore s územným plánom mesta Žilina. Žiadal, aby mesto k tejto veci zaujalo stanovisko a stavba bola v súlade s rozhodnutím odstránená.
Investor nesúhlasí
Jeho stanovisko tlmočila redakcii Ivana Strelcová. Podľa nej bola stavba uskutočnená podľa dokumentácie, čo dokladajú kolaudačným rozhodnutím podpísaným primátorom mesta.
Radí Antikor
Zdalo by sa, že pat – ako v šachu. Nikto neustúpi, ďalej sa niet kam pohnúť, teda remíza... Lenže medzitým poslanec Ničík požiadal o stanovisko a rady e-mailovú diskusnú skupinu „antikor“. Názov je odvodený od protikorupčných aktivít. Antikor nie je len tak hocijaká diskusná skupina, kde by si každý skoro anonymne robil svoje bla-bla-bla. Sú v nej naozaj fundovaní členovia - aktivisti, významní novinári, politici, právnici, odborníci z rôznych oblastí. Vyše 80 členov. Keď sa k niečomu vyjadria, má to úroveň i svoju váhu – teda vážnosť.
V diskusii sa našli takí, pre ktorých je stavebný zákon a jeho aplikácie teritóriom, v ktorom sú ako doma.
Čo na webe napísali:
Vydané rozhodnutie po nadobudnutí právoplatnosti zaväzuje tak stavebníka, ako aj ostatných účastníkov konania a stavebný úrad (správny orgán), a to nielen ten, ktorý ho vydal.
Ak bola medzitým stavba dokončená a skolaudovaná, potom kolaudácia ako forma súhlasu na užívanie sa viaže výlučne na tú časť overenej dokumentácie v stavebnom konaní, ktorá bola dodatočne povolená rozhodnutím (stavebné povolenie).
Kolaudačným rozhodnutím nemožno meniť stavebné povolenie a už vôbec nie anulovať nariadené odstránenie nepovolenej časti stavby!
Ak sa v kolaudačnom rozhodnutí konštatuje, že boli dodržané podmienky určené stavebným povolením, potom treba mať na pamäti, že jednou z podmienok stavebného povolenia bolo odstrániť nepovolenú časť stavby.
Ak sa tak nestalo a stavebné povolenie nebolo zmenené, kolaudačné rozhodnutie je protiprávne – nezákonné a malo by byť zrušené!
Podnet na to môže dať každý, kto sa nesplnením nariadeného odstránenia nepovolenej časti stavby cíti dotknutý na svojich právach.
Právoplatné rozhodnutie je vykonateľné. Ak k nemu nedôjde dobrovoľne, návrh na výkon rozhodnutia môže podať ktorýkoľvek účastník stavebného konania.
(VŠ)
Počkáme na stanovisko mesta
Primátor mesta Žilina Igor Choma si istotne dal urobiť vlastnú právnu analýzu. Doteraz k celej veci mesto oficiálne stanovisko nezaujalo. Skôr či neskôr však tak musí urobiť. Ako sa zachová a či v Žiline naozaj dôjde k nejakému búraniu nepovolenej stavby, je otázne.
Zatiaľ platí to, čo sme povedali na začiatku článku. OC Mirage, ani žiadna jeho časť, nie je búdou nejakého chudáka. Kto sa odhodlá tam poslať buldozéry?