Nadácia POLIS a KELLY ART SALOON s podporou Vydavateľského a vzdelávacieho domu PP, Mesta Žilina pripravili nevšedné podujatie. V dome na Národnej ulici, kde Dežo Hoffmann žil s matkou 10 rokov, otvorili pasáž, ktorá nesie jeho meno. Nemohla pri tom chýbať skupina The Backwards najlepší Beatles revival na svete (víťazi New York Beatlefest 1998 a 2003). Starými, ale chytľavými beatlesovkami napokon „rozpohybovala“ celé Hlinkovo námestie. Bavili sa nielen tí s nostalgiou spomínajúci na roky šesťdesiate, ale aj tí oveľa neskôr narodení.
Podujatie pokračovalo v sobotu 26. mája v Nadácii POLIS spomienkovou komentovanou projekciou, v ktorej vystúpili znalci života Deža Hoffmanna Marián Pauer z Bratislavy (autor publikácie Dezo Hoffmann - The Beatles) a Antonín Matzner z Prahy (autor knihy Beatles) a priblížili životné osudy známeho fotografa, ale i diplomata, organizátora, novinára a najmä autora snímok Beatles, známych po celom svete. Moderátorom a autorom zaujímavého výtvarného riešenia nadačného pódia bol Ivan K. Köhler. Pripomenul, že Dežo Hoffmann patrí medzi viacerých významných žilinských fotografov, spolu s Magdalénou Robinsonovou, Mirom Gregorom či Andrejom Reiserom.
„Keď prišiel za Dežom Mick Jagger, že aj on chce také fotografie, ako majú Beatles, odvetil, že to sa nedá, lebo Beatles sú len jedni, že The Rolling Stones treba nafotiť úplne inak. A naozaj po čase vznikla pôsobivá obrazová publikácia,“ hovorí M. Pauer. Postupne prišlo na rad fotografovanie Cliffa Richarda, Sophie Loren, Franka Sinatru a mnohých ďalších umelcov. A čím to je, že Hoffmannove fotografie sa uverejňujú dodnes? „Sú dokonalým obrazovým ekvivalentom k hudbe Beatles,“ dodal Antonín Matzner.
Obaja hostia pritom ocenili snaženie Žilinčanov, najmä Tibora Majerčíka a tiež Petra Štanského zo Štátneho archívu, kde sa našli dokumenty zo života Deža Hoffmanna, dotvárajúce rekonštruovanú mozaiku jeho života, medzi inými aj záznam o žilinskej adrese.
Dežo Hoffmann (24.5.1912 – 26.3. 1986) sa narodil v Banskej Štiavnici. Po smrti otca, keď mal tri roky, sa jeho matka presťahovala do Žiliny. V parku pri železničnej stanici vlastnila prvý kiosk v meste, predávala tu nielen noviny a časopisy, ale aj knihy. Budúci fotograf sa v roku 1930 vyučil za typografa. Nasledoval odchod do Prahy, pracoval ako biletár u Voskovca a Wericha, študoval žurnalistiku, no v roku 1934 odchádza. V Paríži absolvoval stáž v 20th Century Fox. Nakrúcal spravodajské a dokumentárne filmy, ktoré sa v kinách premietali ako žurnál pred hlavným programom. Vzápätí sa dostal do Etiópie, kam ho poslali zaznamenať inváziu Mussoliniho a odtiaľ do Španielska zmietaného občianskou vojnou. Ako člen interbrigády sa tu stretol s Ernestom Hamingwayom či vojnovým fotografom Robertom Capom. Zo Španielska jeho cesty viedli do Anglicka. Počas vojny zhotovoval letecké snímky pre vojenské mapy. V Londýne sa napokon rozhodol zostať aj po skončení 2. svetovej vojny. Tu sa uviedol ako fotoreportér hudobného týždenníka Record Mirror. Preň priniesol aj prvé fotografie Beatles, s ktorými potom spolupracoval od roku 1962 až do rozpadu kapely v roku 1970.
(BŠ)