Zámer odobrilo mestské zastupiteľstvo. Písali sme o istom zdržaní, ktoré mali spôsobiť námietky Ondreja Skotnického. Námietky považuje vedenie mesta za neopodstatnené. Je to však naozaj tak?
BYTČA. Na úvod uvedieme na pravú mieru isté nepresnosti, ktorých sme sa v článku dopustili. Ondrej Skotnický už nie je poslancom, bol ním v minulom volebnom období. To nám však dobromyseľne prepáčil, namiesto toho nás pozval, aby sme videli miesto výstavby na vlastné oči.
Prídu o pokojnú štvrť?
Rajčula a najmä konkrétna lokalita, kde by sa mala stavať bytovka, je pokojná, tichá štvrť nízkych rodinných domov. Ohraničený ulicami Rázusova, Hlinkova, Janka Kráľa a telesom Vážskeho kanála je lákavý voľný pozemok, ktorý sme aj odfotili. Dokonca odkrokovali. Vyšiel tak 22 na 35 chlapských krokov, čo je zhruba 770 metrov štvorcových. Na jeden rodinný dom so záhradou akurát, ale bytovku s 24 bytmi si tu ťažko predstaviť.
Nevedia si ju predstaviť a zmieriť sa s tým ani obyvatelia okolitých domov, až na malé výnimky.
Pozemok na Rajčuli. Mestské zastupiteľstvo si ho vybralo na výstavbu bytovky s 24 bytmi. Obyvatelia lokality sú proti. FOTO: VLADIMÍR ŠPINNER
„Hovorím v mene všetkých, ktorí podpísali v minulosti petíciu proti výstavbe bytoviek v tejto lokalite,“ povedal Ondrej Skotnický. „Ak primátor a poslanci presadia svoj zámer, kvalita nášho bývania pôjde prudko dole. Do malých málometrážnych bytov slušné rodiny bývať nepôjdu, skôr sociálne prípady. Na príkladoch iných miest vidíme, ako to následne vyzerá, ako sa lokalita postupne mení na smetisko, alebo v rámci samosprávy sa rozširuje kvórum neplatičov, viď. napríklad 700-tisíc eur dlžných nájomcami bytov v Žiline. Nechceme takto dopadnúť.“
To je hlavný dôvod, prečo teraz hľadajú pádne argumenty, aby výstavbe zabránili. Po pravde povedané, tých argumentov sa ukazuje viac.
Územný plán v danej lokalite s hromadnou bytovkou nepočíta
V prvom rade je tu nesúlad výstavby s územným plánom. Bez toho stavebný úrad nemôže podľa zákona vydať územné rozhodnutie ani stavebné povolenie.
Paradoxne, prenesené kompetencie výkonu štátnej správy spôsobujú, že mesto Bytča má vydať stavebné povolenie v podstate sebe, aj keď výstavbu bude realizovať súkromná spoločnosť, od ktorej bytovku neskôr odkúpi s využitím príspevku zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Nemusíme ani zdôrazňovať, že konkrétne miesto zamýšľanej výstavby ani v náznakoch nie je v územnom pláne definované ako miesto pre výstavbu čohokoľvek, nie to ešte väčšej bytovky. Ak nechce Bytča obchádzať zákony a podporovať čierne stavby, mali by poslanci predtým zariadiť zmenu v územnom pláne nejakým dodatkom alebo aktualizáciou. Zdôrazníme slovo PREDTÝM!
Zmena územného plánu zadarmo nebude
Nový územný plán, jeho dodatok či aktualizácia sa však nedá urobiť zo dňa na deň. Radi sa pozrieme, ktorý architekt sa pod niečo také podpíše. Nehovoriac už o tom, že to nebude lacný špás. Podľa vyjadrení niektorých nezainteresovaných architektov by za takúto zmenu plánov žiadali od 20- do 30-tisíc eur.
Práce na zmene - dodatku ÚP, výkresoch, následné pripomienkovanie dotknutými odbornými úradmi a inštitúciami, zdôvodnenia, súhlasy, až po samotné konečné schválenie v Mestskom zastupiteľstve, by trvali celé mesiace.
Pod pozemkom tečie riečka
Na jednom z našich obrázkov vidíme veľký liatinový poklop na druhej strane cesty oproti pozemku. Prvé, čo cudzinca napadne, že ide o kanalizáciu a odpad z bytovky bude mať kam odtekať. Pán Skotnický nás vyviedol z omylu. „Tečie tade riečka do stredu mesta, zvedená z pôvodného koryta rieky, ktorá pretekala týmto pozemkom, do potrubia. Jasne vidíte, že potrubie vedie aj cez predmetný pozemok zhruba v jeho tretine. Ako chcú tento rébus obísť stavbári, som naozaj zvedavý. Veľa priestoru na bytovku im neostáva.“
Parkoviská a príjazdy by zabrali dve tretiny miesta
Oveľa väčšou komplikáciou pre plánovanú výstavbu sú však normy pre súčasné bytovky. Nezávisle od seba nám dvaja architekti Jaroslav Remiš a Daniela Šešová potvrdili, že nie je možné povoliť výstavbu bytovky bez riešenia parkovacích miest. Pre 24 bytov sa požadovaný počet násobí minimálne koeficientom 1,5, no môže byť aj koeficient 2. K bytovke je teda nutné postaviť najmenej 36 parkovacích miest. Norma pripúšťa ako najmenší rozmer parkovacieho miesta 2,5 x 5 metrov, čiže 12,5 metra štvorcového. Spolu by len parkovacie miesta pri bytovke mali zabrať plochu 450 metrov štvorcových a kde sú ešte nejaké príjazdy k nim či chodníky.
Akosi sa nám to všetko na spomínaný pozemok a jeho rozlohu spolu so samotnou bytovkou nechcelo pomestiť.
Námietky budú pokračovať
„Poslanci a predstavitelia mesta majú určite aj iné možnosti a vhodnejšie podmienky pre umiestnenie takejto bytovky tam, kde sa s tým už v schválenom ÚP mesta Bytča rátalo,“ hovorí Ondrej Skotnický.
„Mohol by som im niektoré miesta ukázať, myslím si však, že o nich veľmi dobre vedia, stačí si pozrieť Územný plán mesta, kde sú označené plochy pre hromadnú bytovú výstavbu. Nikde v civilizovanom svete neuvidíte, aby do štvrte čisto rodinných domov niekto silou-mocou natlačil bytovku, dokonca na takom centrálnom mieste, ako je toto. Ak tak robí primátor mesta, spolu so skupinou poslancov, vidím za tým zámer. Nemali by však zabúdať, že tu býva okolo 100 rodín, možno aj ich blízkych a priateľov, ale predovšetkým voličov. Som presvedčený, že svojím postupom v tejto veci si ich hlasy nezískali. Ak im na tom nezáleží, je to ešte zvláštnejšie.“
V potrubí, aj na spornom pozemku oproti, tečie riečka. FOTO: VLADIMÍR ŠPINNER
Podľa toho, čo sme fyzicky zistili, mimo iných hlavne od architektov, odborných úradov, a následne napísali, bude mať mesto ťažkú pozíciu, aby svoj zámer dotiahlo do úspešného konca.
Odporcovia výstavby majú dostatok nových argumentov, ktoré im poslúžia ako dôvod pre ďalšie námietky na príslušných orgánoch, ak bude vydané územné rozhodnutie a následne stavebné povolenie.
Mali by sa stretnúť
Čo je obecné, to je verejné a veci verejné by mali prejsť niekedy širšou verejnou diskusiou. Podľa nášho názoru bolo by pre všetkých zainteresovaných lepšie stretnúť sa a spoločne hľadať rozumné riešenie.