Najbohatší klub kanadsko-americkej hokejovej profiligy si 20-ročného žilinského odchovanca vybral po jeho výborných výkonoch na farme Rangers v tíme Connecticut Whale, kam sa „Hrivo“ dostal z quebeckého juniorského Monctonu.
Ako sa zomlel váš prechod na farmu NY Rangers, do Connecticutu Whale?
- Už predtým boli nejaké špekulácie o tom, že by som tam mohol ísť. Na druhý deň po vypadnutí s Monctonom, mi z Whale zavolali, že chcú, aby som prišiel. Tak som odletel do Hartfordu.
Boli ste spokojný so svojimi výkonmi v play off AHL?
- Vypadli sme v 1. kole, čím nám skončila sezóna. Prvých osem zápasov som veľa nehral, skúšali ma na tréningoch na presilovky. Potom som začal hrať v druhej päťke a zlepšilo sa to.
(Hrivík nazbieral v 17 zápasoch 11 bodov za 6 gólov a 5 asistencií. V predchádzajúcom pôsobisku, tíme QMJHL Monctone Wildcast mal v 58 dueloch bilanciu 30 + 43)
Marek Hrivík sa po troch rokoch v Monctone v quebeckej juniorke presunul na konci sezóny do farmárskeho tímu NY Rangers. Teraz má šancu zabojovať o dres prvého tímu. FOTO: ARCHÍV MH
Potom ste podpísali zmluvu s Rangers. Dlho ste sa o ňu s nimi „naťahovali“?
- Ponúkli mi ju na začiatku play off, ale nebola výhodná, takže sa o nej ešte rokovalo. Ťahalo sa to, vtedy som povedal, že toto je suma, ktorú chcem, ináč ju nepodpíšem. Na druhý deň k tomu pristúpili a ja som ju podpísal.
Ako sa vám odchádzalo po troch rokoch z Monctonu?
- Prvý rok sme vyhrali ligu, no druhý rok nebol veľmi dobrý, postúpili sme ako posledný tím do play off a vypadli sme hneď v prvom kole. Bolo to spôsobené aj tým, že sme mali úzky káder, tí najlepší hráči sa „trejdovali“. Bolo mi ľúto, že odtiaľ odchádzam a už sa nikdy nevrátim. Ale chcel som sa posunúť niekde inde.
Tak ste išli do AHL.
- Z farmy je to do NHL už len krôčik. Stačí, aby sa vám dva, tri týždne darilo a niekto by sa v prvom tíme zranil. Je to aj o šťastí.
Čo nám prezradíte o farmárskom tíme Rangers?
- Lídrom tam je Wade Redden, najstarší a najlepšie platený hráč tímu. Na skúšku tam so mnou prišli aj ďalší mladí hráči, jeden z univerzity, s ktorým som býval na hoteli. Ten nepodpísal zmluvu, odišiel do Európy, do Fínska.
Kde ste hrávali domáce zápasy?
- V aréne Hartfordu Whalers, v ktorej sa predtým hrávala NHL. Do 15-tisícovej haly chodilo 4-, 5-tisíc ľudí, nebola tam veľká návštevnosť, bol som z toho prekvapený.
Stihli ste si už aj obzrieť New York City?
- Nemali sme na to čas a nechceli sme sa ani dostať do problémov. Je to New York, zatiaľ som ho videl iba vo filmoch. Od tréningovej haly vo White Planes sme bývali tri minúty, ale keď som išiel podpísať kontrakt do Madison Square Garden (domovského stánku NYR), tak sme išli dve hodiny autom cez centrum mesta. Bolo to utrpenie.
Prišli ste už do styku s hráčmi z prvého tímu?
- My ako skupinka náhradníkov sme trénovali v ich tréningovej hale vzdialenej asi hodinu od New Yorku. Hala je súčasťou tréningového komplexu, v ktorom sa pripravujú aj basketbalisti Knicks. Keď tam trénoval prvý tím, tak sme dostali deň voľna. Nechceli, aby sme sa k nim dostali, nechceli ich rozptyľovať.
Rangers vypadli vo finále Východnej konferencie s New Jersey Devils. Chodili ste na tieto duely?
- Museli sme na ne chodiť v oblekoch, ako súčasť tímu. Na domáce aj vonkajšie zápasy, veď haly Rangers a Devils sú od seba vzdialené len nejakých 45 minút cesty autom cez rieku Hudson.
Ako ste videli túto sériu? (Rangers prehrali 4:2)
- Prvé tri zápasy hrali jazdci veľmi dobre, potom začali Devils hrať veľmi agresívne a Rangers sa nemohli dostať do šancí, ich útočníci sa veľmi ťažko presadzovali cez hráčov New Jersey. Všetky šance boli od mantinelov, neboli „zvnútra“ ľadu, spred bránky.
Aká bola atmosféra na dueloch?
- Bol to veľký zážitok, na každom zápase skandovalo dvadsaťtisíc ľudí, boli tam aj bubny. Nie je pravda, že na zápasoch NHL je horšia atmosféra ako v Európe. Možno na Floride je to iné.
Čo hovorili Kanaďania na vypadnutie javorových listov so Slovákmi na MS?
- Už som tam nebol, ale určite boli nahnevaní (úsmev).
Čo vás teraz čaká?
- V septembri začínajú kempy, ako prvý rookie (nováčikovský, pozn.), do toho pôjdem ja. Potom začína minikemp, do toho volajú podpísaných a vysoko draftovaných hráčov. Budú tam prakticky všetci, ale rýchlo sa to bude riediť.
V prvej sezóne za Atlantikom vyhral "Hrivo" s tímom pohár pre víťaza play off QMJHL a bojoval o Calder Memorial Trophy, najváženejšiu trofej v kanadskom juniorskom hokeji. FOTO: ARCHÍV MH
Predtým ste už zažili nejaké kempy, ako si na ne spomínate?
- Bol som v Columbuse, v Phoenixe to nakoniec „padlo“. Boli sme na turnaji v Traver City, hral som dosť, v troch zápasoch zo štyroch, väčšina chalanov, ktorí boli už draftovaní a podpísaní, hrala menej. Bral som to tak, že boli so mnou spokojní. Ale keď prišlo k „riedeniu“ pred hlavným kempom, tak ma poslali domov.
Myslíte, že máte šancu aj napriek tomu, že ste neboli nikdy draftovaný?
- Je veľa takých, napríklad Dane Girardi sa dostal do NHL z East Coast, bez zmluvy v AHL.
Šanca prišla po troch rokoch.
- Vedel som, že šanca môže skôr či neskôr prísť, len som sa snažil. Čakal som, že sa mi to podarí už po minulej sezóne. Ale povedal som si, že rok ešte vydržím. Som spokojný, vyplatilo sa to. Už v strede sezóny si ma pozvali do kempu Washingtonu, takže som vedel, že niečo môže byť aj z toho.
Dostať sa do prvého tímu Rangers nebude ľahké, súhlasíte?
- Sezónu s najväčšou pravdepodobnosťou začnem na farme, iba že by som mal veľmi, veľmi dobrý kemp. Rangers majú nabitý tím, sú známi tým, že skôr podpisujú veľké hviezdy za veľké peniaze, ako by mali stavať na svojich mladých hráčov, čiže bude veľmi ťažké sa tam dostať. Vždy je ťažké dostať sa do NHL, ale netreba sa na to pozerať a hrať a šanca príde.
FOTO: ARCHÍV MH
Dávajú Rangers šancu aj mladým hráčom?
- Pred play off podpísali Krydera, okrem neho tam už v základnej časti boli dvaja mladí hráči, ale tí hrávali väčšinou na farme. V minulosti podpísali Jágra, Druryho, Gomeza, naposledy podpísali aj Mariána Gáboríka či Richardsa. Radi podpisujú už hotových hráčov.
Hovorí sa, že NY Rangers sú najbohatším klubom NHL. Je to tak?
- Viem o tom, že majú najväčší budget, čiže rozpočet. Hovorí sa, že je to Toronto, ale to dáva najviac na výplaty a čo sa týka reklamy, tá stojí v Madison Square Garden dva, trikrát viac ako v Air Canada Center. Nedá sa to porovnať je to v New Yorku a to už hovorí niečo samo osebe.