Streda, 19. september, 2018 | Meniny má Konštantín

Žilinské florbalistky sú strieborné, „skolili“ ich Pruštianky

Žilinské florbalistky postúpili do play off z prvého miesta, na obhajobu titulu však nedosiahli. Nad ich sily boli vo finále Pruštianky.

Najproduktívnejšia zostala bez zlata. Miroslava Kadučáková (vľ.) a spol. nestačili na Pruské.Ilustračné foto: WWW.SPORTVIN.SK
Florbalistky CVČ Unihoc Žirafa Žilina v základnej časti „valcovali“ súperky, keď sedemnásťkrát vyhrali a len raz remizovali (s Nemšovou). Vo štvrťfinále si troma vyhratými zápasmi nad bratislavským Hurikánom zabezpečili postup do semifinále, ktoré absolvovali proti Nemšovej rovnako bez porážky. Žilinčankám sa tak otvorila brána do finále a možnosť obhájiť minuloročný majstrovský titul.

Opäť sa stretli rivali

V slovenskej ženskej florbalovej extralige sa v boji o zlaté medaile po roku stretli opäť rovnakí súperi ŠK UNIHOC Žirafa Žilina a ŠK 98 Pruské. Po dvoch víťazstvách na domácej pôde sa zdalo, že Žilinčanky už nič nemôže zastaviť a ani vo finálovom kole nenájdu premožiteľa. Ale opak sa stal pravdou. Pruské vyrovnalo sériu na 2:2 a o všetkom sa rozhodovalo vo štvrtok v hale na Rosinskej ceste.

Za stavu 0:4 nezložili zbrane

Prvú tretinu sa Žilinčanky nie a nie dostať do tempa. Naopak Pruské hralo uvoľnene a dynamicky, čo sa prejavilo v podobe dvoch vsietených gólov. Po prestávke bolo na domácich hráčkach vidno, že s výsledkom chcú niečo urobiť, ale aj napriek niekoľkým sľubne vyzerajúcim šanciam sa gólovo nedokázali presadiť. So Žilinou to nevyzeralo vôbec dobre, lebo v 42. minúte prehrávala už 4:0.
V 45. minúte si na trestnú lavicu sadla hráčka Pruského a dala tak možnosť Žiline na vsietenie kontaktného gólu. Podarilo sa, v presilovej hre sa gólom spoza brány presadila Katarína Klapitová. To Žilinčanky „nakoplo“
a v 48. minúte bolo zásluhou kapitánky Alexandry Ferencovej znížené na 2:4.
Vo vygradovanej tretej tretine sa bolo na čo pozerať. Dynamický florbal, množstvo šancí na oboch stranách, a to všetko za mohutnej podpory žilinských i pruských fanúšikov, ktorí zaplnili celú tribúnu. V záverečnej minúte za stavu 3:5 Žilina nastrelila ešte žŕďku, ale hráčky z Pruského si už dvojgólové vedenie dokázali ustrážiť a po prvýkrát si tak siahli na zlato.

Boli aj slzy

Žiline tak zostali strieborné medaily. Po zápase bolo vidno na domácej striedačke sklamanie a niektoré hráčky sa neubránili ani slzám.
„Vedeli sme, že zápasy finálovej série budú náročné, ale verili sme, že to úspešne dotiahneme do konca,“ povedala po dueli sklamaná brankárka domácich Radka Mládenková a pokračovala, „prvé dve stretnutia sme hrali doma vo veľkej pohode. Myslím, že sme predviedli pekný florbal.
O týždeň nato sme cestovali do Dubnice nad Váhom a dúfali, že tam sezónu ukončíme.
V duchu sme už boli viac na oslavách titulu a mysleli si, že zápas sa vyhrá „sám“. Vtedy sme dostali prvú facku. Tá druhá prišla v nesledujúcom zápase v podobe ďalšej prehry. Nepoučili sme sa z chýb a opäť sme hrali bez chuti a hlavne bez srdiečka. Rozhodnúť sa malo v piatom zápase na domácej pôde. Verili sme, že to zvládneme, ale žiaľ nevyšlo to. Škoda, že sme nehrali celý zápas s nasadením ako počas posledných desiatich minút.“