ŽILINA. Združenie Návrat sa venuje náhradným rodičom. Okrem toho pôsobí v oblasti sanácie rodín, v ktorých hrozí odňatie dieťaťa a taktiež sa snaží ovplyvňovať verejnú mienku. Združenie podporuje myšlienku, že každé dieťa patrí do rodiny.
Adoptívnych rodičov je dostatok
„Náhradných rodičov aj vyhľadávame, robíme rôzne kampane,“ povedala koordinátorka z OZ Návrat Denisa. Priznala, že s adoptívnymi rodičmi problém nie je. „Adoptívnych rodičov je veľa. Dokonca viac ako je detí, ktoré môžu byť adoptované,“ povedala Denisa.
Chýbajú pestúni
Adoptované môžu byť deti, ktoré nemajú kontakt so svojimi skutočnými rodičmi. Je však mnoho iných, ktoré sú
v detských domovoch a na adopciu nie sú vhodné. Tam by mali pomôcť profesionálni rodičia alebo tí, ktorí si dieťa zoberú do pestúnskej starostlivosti.
„Bolo by dobré, keby bolo viac ľudí, ktorí sú ochotní zobrať si dieťa do pestúnskej starostlivosti. Na Slovensku máme približne 5 000 detí, ktoré by takto mohli nájsť domov,“ povedala Denisa.
Adoptívna matka dvoch detí Silvia má svoje deti rada, hoci nie sú jej biologické. „Aj ony vedia, že ja nie som ich skutočná mama. Mám ich však rada rovnako,“ povedala Silvia.
Dotyková terapia
OZ Návrat združuje približne 400 náhradných rodín. Pripravuje pre nich niekoľko programov. Jeden z nich je dotyková terapia. „Výsledkom dotykovej terapie je prehĺbenie vzťahu rodič – dieťa. Keď máte dieťa, ktorého ste biologickým rodičom, tak ste k sebe pripútaní akosi prirodzene ihneď, ale v náhradnej rodine takéto pripútanie musí vzniknúť postupne,“ povedala Denisa.
Psychológovia, sociálni pracovníci, ale aj laickí poradcovia
V OZ Návrat pracuje 5 pracovníkov z oblasti psychológie a sociálnej práce. K nim sa pripája niekoľko dobrovoľníkov a laických pracovníkov, ktorí pomáhajú tejto dobrej myšlienke. Jednou z nich je študentka sociálnej práce Monika, ktorá tiež na stretnutie prišla. „Dozviem sa tu mnoho nových vecí, zaujíma ma, ako to vlastne funguje a chcem o tom aj napísať,“ povedala Monika.