ŽILINA. Rekonštrukcia budovy žilinskej synagógy v centre mesta je v plnom prúde. Občianske združenie Truc sphérique chce do roku 2014 premeniť bývalé sídlo kina Centrum na kunsthalle.
Po úpravách by sa mala stať dejiskom výstav, konferencií, festivalov, koncertov. Konať by sa v nej mali klubové projekcie filmov, alebo výskumné aktivity s vyústením do edičnej činnosti. Tiež by v budove mala byť kaviareň, kníhkupectvo a detský kútik.
Svetlo v interiéri
Odkedy Židovská náboženská obec Žilina začala hľadať nového nájomcu začiatkom roku 2011, Truc sphérique jej predložil projekt rekonštrukcie na roky 2012 až 2014 a kultúrneho využitia budovy.
„Kým minulý rok sme sa zameriavali na výskum a venovali sa projekčnej práci, statike, kúreniu, elektrike a podobne, tento rok sme začali synagógu vypratávať,“ povedal Marek Adamov, kultúrny manažér.
Od začiatku roku vyviezli zo synagógy vyše tridsať áut odpadu. „Mesto Žilina nám vybavilo bezplatné uloženie odpadu v Považskom Chlmci, za čo sme im veľmi vďační,“ prezradil Adamov.
„Odmontovali sme sedačky, čo boli v kine a darovali sme ich kinu Hviezda v Trenčíne,“ prezradil Adamov.
Po dvoch mesiacoch búrania odhalili Behrensov pôvodný interiér. „Potom sa už začalo demontovať a vyvážať všetko, čo nemá s Behrensovou architektúrou nič spoločné.“
Desiatky ton drevených obkladov, hliníkový podhľad zakrývajúci kupolu, obrovské vzduchotechnické rúry išli v prvých kamiónoch na smetisko alebo do štrotu. Nasledovali steny, betóny a ďalšie desiatky ton sutiny.
„Prvýkrát po viac ako 50 rokoch sa do interiéru dostalo svetlo.“
Architektonický výskum
Doterajšie architektonicko-historické výskumy prostredníctvom dostupných archívnych materiálov nedokázali
s určitosťou objasniť celkové pôvodné riešenie synagógy. „Sondážny výskum objasnil pôvodné riešenie synagógy, načal odhaľovanie niekoľkých problematických oblastí. Je to predovšetkým poznanie, ako vyzerala oltárna časť synagógy, o ktorej výzore nemáme archívne dokumenty, a neskôr bola výrazne prestavaná,“ vyslovil Adamov.
Práce za 100-tisíc eur
Všetky práce si vyžadujú množstvo financií. „Ostáva nám ešte dokončiť pódium a betónový portál, ktorý tam pribudol v 50-tych rokoch, len je to náročnejšia vec, teraz na to zháňame peniaze.“
Doteraz na obnovu minuli viac ako 100-tisíc eur.
Stavebné práce realizujú odborníci, architekti, projektanti, inžinieri, profesisti. „Vďaka nim sme blízko k stavebnému povoleniu, v súčasnosti prebieha posledná koordinácia profesií a kompletizácia žiadosti na stavebný úrad.“
Pomáhajú aj dobrovoľníci. Najmä s inými prácami, napríklad so zháňaním sponzorov.
Verejnosti ju sprístupnia už v júni
Už budúci mesiac chystajú verejnú brigádu. „Na 15. a 16. júna pripravujeme veľkú brigádu. Chceme synagógu vyčistiť tak, aby sme ju koncom júna vedeli sprístupniť verejnosti,“ prezradil Marek Adamov a dodal, „zároveň otvoríme výstavu fotografií doterajšieho búrania a historických výskumov, ktorú si budú môcť ľudia pozrieť počas celého roka.“
Synagógu plánujú tiež nasvietiť. „A pripravujeme aj otvorenie verejnej zbierky. Momentálne čakáme na povolenie z ministerstva.“