V podzemnej telocvični pri vysokoškolských internátoch pilujú bojovníci už takmer 15 rokov svoje umenie pod dohľadom trénerského dua Richard Šimko, Daniel Popovič. „Začínal som s džudom a v roku 1999 som otvoril školu thajského boxu,“ spomína na začiatky Šimko, majster sveta asociácie WPMF do 69,9 kg.
Prvým úspechom klubu bol bronz na amatérskych MS. V súčasnosti sa elitní zápasníci zúčastňujú pretekov Európskej ligy, kde zápasia v konkurencii pretekárov zo siedmich krajín o čo najlepší rating, ktorý ich môže posunúť do vyšších súťaží.
S novým kádrom za úspechmi
„V tomto roku sme nasadili nový káder a všetci zaznamenávajú veľmi dobré výsledky. Napríklad náš najmladší reprezentant Daniel Svitek, ktorý má 14 rokov, je už lídrom medzi mužmi,“ povedal Šimko.
Thajský box je plnokontaktný šport, v ktorom sa k úderom používajú ruky aj nohy. „Počas tréningov a zápasov stúpa adrenalín, potom má človek dobrý pocit,“ vysvetľoval Šimko.
Svojich zverencov sa snaží viesť k tomu, aby silu využívali iba pri športe. „Vedľajšie aktivity u nás nie sú vítané,“ hovorí.
K. O.
Počas zápasov rozhoduje počet a kvalita úderov, ktoré posudzuje jeden ringový a traja bodoví rozhodcovia. Zápasí sa na päť kôl po tri minúty, môže sa však skončiť aj predčasne, po tzv. knokaute.
„Súper vtedy klesne následkom úderu na zem a nie je schopný pokračovať v zápase,“ vysvetľoval tréner Daniel Popovič.
Ručník v ringu
„Ďalej sa môže zápas skončiť po tzv. RSC, to je vtedy, keď má bojovník nejaké poranenie a rozhodca ho nepustí do boja. Niekedy hodí tréner zápasníka uterák do ringu a zápas sa taktiež predčasne končí, samozrejme víťazstvom súpera,“ pokračoval Popovič.
Dôležitá je psychika
Elitu klubu tvorí päť reprezentantov v Európskej lige. Jeden z nich, Milan Ďurica, hovorí: „Je to zaujímavý šport, vybijem si tu energiu. Trénujem asi päťkrát do týždňa po dve hodiny.“
Peter Rolko sa pridáva: „Dôležitú úlohu v zápasoch zohráva psychika. Zatiaľ som prehral jediný zápas, práve kvôli tomu, že mi „spadla“ psychika.“
Bije starších
Najmladším reprezentantom je Daniel Svitek (14), ktorý sa thajskému boxu venuje dva roky. „Zatiaľ som v Eurolige vo svojej váhovej kategórii do 57 kg prvý a budem bojovať o majstrovský opasok. V zápasoch bojujem aj proti dospelým pretekárom.“
Radovan Kulla sa thajskému boxu venuje necelý rok a už v ťažkej váhe boduje. „Už som mal rozkopané stehno, bolievala ma holenná kosť, hánky, ale teraz už je to lepšie,“ hovorí o svojich začiatkoch.
Ženský pohľad
V klube sa udomácňujú aj ženy. Jedna z nich, Martina Sláviková, hovorí: „Cvičenie thajského boxu je dobrý spôsob chudnutia. Nie je to typický ženský šport, ale keď sa v ringu objaví žena, je to pre divákov zaujímavejšie.“