V 3D lukostreľbe sa netriafa na „obyčajný“ terč, ale do makiet zvierat. „Sú v životnej veľkosti, pred pretekmi sa rozostavajú po lese. Napríklad diviak žije v húštinách, tak ho organizátori umiestnia tam, medveďa či jeleňa na rovinku,“ vysvetľoval predseda varínskeho klubu Jozef Ďugel.
Poľovnícke zóny
Na začiatku pretekov rozdelia organizátori účastníkov do skupín. „Každá z nich ide k pridelenému zvieraťu. Potom sa skupiny vymenia, každá tak počas pretekov strieľa postupne na všetky zvieratá. Na každé zviera má pretekár jednu ranu. Na makete zvieraťa sú zóny, 8- 10- a 11-bodové,“ pokračoval Ďugel.
Prvoradá je bezpečnosť
Zorganizovať takéto preteky je náročné, prvoradá je bezpečnosť. „Musíme mať povolenie na vstup, či už z Národného parku Malá Fatra alebo od súkromných majiteľov daných lesov. Preteky nám musí schváliť aj odbor životného prostredia a obecný úrad. Pri medzinárodných pretekoch je ešte viac „papierovania“,“ povedal Ďugel a pokračoval:
„Maketa zvieratka musí prejsť balistickými skúškami, šípy sa od nej nemôžu odrážať. Väčšinou sa strieľa v protisvahoch. Celé okolie musí byť zabezpečené proti poraneniu, každý však zodpovedá sám za seba.“
V súčasnosti má varínsky klub okolo 50 členov, počas krátkej existencie už niektorí dosiahli pozoruhodné výsledky. „Minulý rok sme skončili na celkovom 18. mieste v Európskom pohári. Orientujeme sa hlavne na mládež, naši kadeti patria medzi európsku špičku, v spomínanom pohári obsadili prvé tri miesta,“ vyratúval Ďugel.
Európska bašta
Varín sa začína pomaly stávať jednou z bášt tohto zaujímavého športu, tento rok sa v klube chystajú usporiadať niekoľko pretekov medzinárodného charakteru. „26. mája usporiadame 4. kolo Grand Prix za účasti českých, poľských a maďarských pretekárov, na konci júna to budú Medzinárodné 3D preteky, v septembri nás čaká finále GP a v októbri ďalší ročník už tradičného Zlatého šípu,“ povedal Ďugel.
Ako Robin Hood
V 3D športovej lukostreľbe sa strieľa z viacerých druhov lukov, existuje tak niekoľko kategórií. „My sa špecializujeme na streľbu z klasických rovných anglických lukov, takzvaných longbowe,“ povedal Ďugel a kvôli obraznosti dodal, „to je luk, z ktorého strieľal Robin Hood.“
Okrem luku pretekári potrebujú ešte šípy, tulec, ochrannú rukavicu a chránič ruky. „Ten je tam na to, aby tetiva „nešľahla“ strelca po ruke. Luk vydrží aj 10 rokov, podľa toho, ako sa kto oň stará. Tulec je na celý život, dokupujú sa iba šípy, keď ich niekto postráca alebo zničí,“ vysvetľoval Ďugel.
"Bez optiky je to pasia"
Okrem spomínaného longbowe existujú aj iné druhy lukov. „Napríklad luk so zameriavačom, ale keď chce mať človek zo strieľania „pasiu“, tak strieľa z klasického luku,“ myslí si Ďugel.
Pridal ešte, že luky existujú aj kladkové, niektoré môžu mať základku, do ktorej sa vkladá šíp. „Kuše nepoužívame, na ne už musí mať strelec zbrojný preukaz a sú pre ne vyhradené strelnice,“ dodal Ďugel.