počet prípadov alkoholu za volantom zatiaľ rapídne neklesol.
ŽILINA. Polícia je rozhodnutá pustiť sa do boja s alkoholom za volantom. Na cestách Slovenska už nebudú postrachom len merania rýchlosti, ale aj bežné cestné kontroly. Podľa nových nariadení má každá cestná kontrola zistiť, či vodič jazdí alebo nejazdí pod vplyvom návykovej látky.
Policajti sú na kontrolu vybavení
Chceli sme vedieť, ako sú na prísnejšie kontroly pripravení policajti v Žilinskom kraji. „Každá hliadka má pri výkone dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky so sebou prístroj na zistenie požitia alkoholických nápojov,“ povedal mjr. Mgr. Milan Žucha, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky Krajského dopravného inšpektorátu v Žiline. „Opatrenie na sprísnenie kontrol už vstúpilo do platnosti. Ak je všetko u vodiča v poriadku, čas, ktorý sa pri kontrole zdrží, sa veľmi nepredĺži,“ dodal.
Počet prípadov je alarmujúci
Zámer sprísniť kontroly na alkohol musí každý rozumne uvažujúci vodič iba privítať. Podgurážení hrdinovia s alkoholom v krvi predstavujú za volantom obrovskú hrozbu a bezpečnostné riziko. Ich reakcia na dopravnú situáciu je často nepredvídateľná. Neradno sa s nimi na ceste stretnúť pri akejkoľvek kolízii.
Od prvého novembra 2011 platí nový zákon o cestnej premávke, ktorý zvýšil postihy za jazdu pod vplyvom alkoholu. V prípade, že skúškou u vodiča sa preukáže hladina alkoholu v krvi vyššia ako 1 promile, posudzuje sa jeho skutok ako trestný a neobíde sa to len pokutou. O potrestaní rozhodne súd. Počet prichytených vodičov však zatiaľ neklesá, aspoň nie tak, ako by sme si všetci želali.
V prvom štvrťroku 2012 riešili žilinskí policajti v priestupkovom konaní 221 prípadov požitia alkoholu a výška uložených pokút je 67 755 eur. Z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky obvinili 65 vodičov motorových vozidiel.
Sú aj takí
Práve častejšie kontroly poslúžia na „vyčistenie“ ciest od vodičov nasledujúceho typu. V piatok 20. apríla vo Važci u vodiča škodovky namerali 2,77 promile alkoholu a znemožnili mu v jazde pokračovať. V sobotu podvečer Žilinčan meral cestu na motocykli babeta. Nafúkal neuveriteľných skoro 3 promile. Len o pol promile menej mal v dychu vodič osobného auta v Novej Bystrici. Prípadov bolo viac, ale vybrali sme tie s najvyššími hodnotami.
Nepomohol si ani vodič volkswagenu z Námestova, ktorý pri kontrole policajnou hliadkou sa odmietol podrobiť dychovej skúške a rovnako odmietol aj všetky lekárske vyšetrenia a odber krvi. Zákon hovorí, že jeho skutok bude posudzovaný pred súdom rovnako, akoby bol pozitívne testovaný.
Aké sú tresty za alkohol?
Ak vodičovi namerajú nad 1 promile alkoholu - väzenie až 1 rok, pokuta, odobratie vodičského preukazu do 10 rokov.
Ak vodičovi namerajú nad 1 promile alkoholu druhýkrát – o vodičský preukaz môže prísť na 5 až 10 rokov.
Dvakrát alkohol za 5 rokov - zopakovanie si autoškoly, psychiatrické a psychologické vyšetrenie.
Vodič trikrát odsúdený za alkohol bude mať doživotný zákaz šoférovania.