ŽILINA. Dve diametrálne odlišné galérie spojila klasika, moderna, 20. storočie. Považská galéria umenia v Žiline vytiahla zo svojho depozitu diela výtvarníkov slovenskej moderny. Rovnako tak urobila Oravská galéria v Dolnom Kubíne. Spoločne v priestoroch žilinskej galérie otvorili minulý štvrtok výstavu „dotyky vplyvy inšpirácie“.
36 autorov
Výstava je predovšetkým referenciou o dlhoročnom kontinuálnom a systematickom zbieraní diel moderného umenia uskutočňovanom v oboch galériách.
„Ide o historicky prvú spoločnú výstavu,“ povedal Milan Mazúr, riaditeľ a zároveň kurátor výstavy PGU v Žiline. „Prináša vzácnu príležitosť nahliadnuť do zbierkových fondov oboch galérií, ktoré program zbierania diel slovenskej moderny vo vlastnom autentickom prostredí uskutočňujú nepretržite od svojho vzniku,“ dodal.
Výstava predstavuje diela 36 autorov slovenskej moderny prvej polovice 20. storočia s dielami, z ktorých mnohé prekračujú hranice lokálnej či regionálnej príslušnosti.
V tradičných žánroch ako portrét, zátišie, krajinomaľba, mestský, civilný alebo vidiecky motív, prinášajú pohľad na to, ako moderné umenie na Slovensku reagovalo na súdobé západoeurópske avantgardné a modernistické umelecké prúdy.
Diela z rokov 1900 – 1910
„Stretávame sa s autormi, ktorí svojou tvorbou šírili princípy vtedajšieho moderného umenia. Môžeme porovnávať, akým spôsobom dochádzalo ku kvalitatívnemu vývoju na poli slovenského výtvarného umenia v prvej polovici 20. storočia,“ vyslovil Mazúr.
Na výstave je zastúpená tvorba velikánov, ako sú Martin Benka, ktorý bol pri zrode slovenskej výtvarnej moderny a zohral kľúčové miesto v tomto procese. Ale i diela menej známych, ale o niečo starších autorov, Gustáva Mallého, Ladislava Medňanského, ktorých diela sú z obdobia rokov 1900 až 1910.
„Benka bol vzorom a inšpiráciou i pre jeho nasledovníkov Miloša Alexandra Bazovského a Janka Alexyho, i keď Bazovský viac inklinuje k expresívnejšie baladicky stvárnenej krajine, Alexy, naopak, viac preferuje poetické impresionalistické pastelové kompozície.“
Fenoménom je moderna
„Slovenská moderna je fenomén, ktorý zahŕňa obrovské množstvo kvalitných slovenských autorov. Spolu s riaditeľom Mazúrom sme kládli dôraz na kvalitu reprezentujúcu Slovensko,“ vyslovila Eva Ľuptáková, riaditeľka Oravskej galérie v Dolnom Kubíne.
Na výstave sú zastúpené všetky významné mená. Medzi obľúbencov klasickej moderny Milana Mazúra patrí Vincent Hložník , Eve Ľuptákovej k srdcu prirástli diela Ľudovíta Fullu či Ester Martinčekovej Šimerovej.
„Najviac sa mi páči Pltník od Imricha Weinera Kráľa. Je to veľmi impozantné dielo,“ povedal Pavol, návštevník galérie, ktorý spomínaný obraz práve obdivoval.
Návštevníci si zároveň mohli pozrieť tvorbu autorov ako Ladislav Medňanský, Gustáv Mallý, Jan Hála, Martin Benka, Zolo Palugyay, Miloš Alexander Bazovský, Edmund Gwerk, Mikuláš Galanda ako klasikov moderny, ale aj Imricha Weinera Kráľa, Júliusa Jakobyho, Kolomana Sokola, Jána Želibského, Jána Mudrocha, Petera Matejku, Vincenta Hložníka ako pokračovateľov rozvíjania princípov moderny v období druhej svetovej vojny a tesne po nej.
„Je to luxusná výstava, človek by neveril, že v depozitoch oboch galérií sa nachádzajú takéto skvosty. Nejeden z nich by som mala rada doma,“ vyslovila s úsmevom Žilinčanka Darina.
Apelovanie na ľudí
„Našou snahou je apelovať, aby sme si všetci uvedomili zodpovednosť, dôležitosť a vážnosť, ktorú je potrebné venovať podpore umenia, zberateľstvu a jeho následnej prezentácii, zameranej na ochranu umelecko-historického dedičstva,“ dodala na záver riaditeľka Ľuptáková.
Výstava ulahodí najmä tým, ktorí vo výtvarnom umení preferujú klasickú maľbu a princípy moderny. Otvorená bude do 27. mája.