ŽILINA. Aj tento rok sa pokračuje v revitalizácii verejných priestranstiev, buduje sa infraštruktúra a rozvíja sa cestovný ruch. Tieto veci potrebujú slovenské obce ako soľ. Niektorým sa to už podarilo a dnes vyzerajú a fungujú o čosi lepšie
„V snahe o čo najefektívnejšie čerpanie európskych financií sme zriadili sprostredkovateľský orgán, ktorý pomáha žiadateľom získavať prostriedky z fondov Európskej únie už od roku 2007,“ vysvetlil predseda ŽSK Juraj Blanár.
Gbeľany
V Gbeľanoch bolo úlohou zabezpečenie vhodného priestranstva na stretávanie sa občanov a na verejné kultúrne akcie. Taktiež sa malo rekonštruovať územie pred kostolom.
Miniamfiteáter v Gbeľanoch bude slúžiť na oddych a kultúrne predstavenia. FOTO: JURAJ MILO
„Po ukončení realizácie projektu sa vytvorilo bezpečné a atraktívne verejné priestranstvo vhodné na stretávanie sa ľudí a na uskutočňovanie rôznych kultúrnych akcií. Priestor pred kostolom sa celý zrevitalizoval, zrekonštruovali sa chodníky popri obecnému potoku a lávka,“ povedal hovorca ŽSK Peter Kubica. Taktiež pribudol miniamfiteáter, altánok a nové verejné osvetlenie.
Bytča
Bytča už potrebovala obnovu historického centra. Projekt chcel okrem toho zvýšiť bezpečnosť tejto časti mesta.
„Centrálna zóna sa kompletne zrekonštruovala. Na hlavnom námestí sa vymenila stará dlažba, zasadila nová zeleň. Vybudovalo sa 95 nových parkovacích miest. Okrem toho sa osvetlil vodný tok rieky v centrálnej časti mesta, spolu sa osadilo 11 nových svietidiel,“ povedal Kubica. Bytča má teraz aj dva zrekonštruované parky s novými chodníkmi. V jednom z nich, na Rajčuli, sa obnovila fontána.
Dolný Hričov
V Dolnom Hričove sa minulo vyše 532 000 eur. Cieľom bolo okrem iného odstránenie bariér a sprístupnenie námestia a objektov infraštruktúry zdravotne postihnutým a zvýšenie turistickej atraktivity obce.
„Realizáciou projektu vzniklo v centre obce plnohodnotné námestie s oddychovou zónou pre zhromažďovanie sa občanov. V oddychovej zóne sa zrekonštruoval povrch spevnených plôch, miestnej komunikácie a chodníkov, a to všetko bezbariérovo upravené. Verejné priestory sa doplnili o zeleň. Pri ihrisku sa vybudovalo 20 parkovacích miest a chodníkmi sa prepojilo s námestím,“ dodal Kubica.
Preinvestovalo sa vyše 1,4 milióna eur
Vďaka eurofondom sa investuje aj do Súľova, Rajca, Rajeckých Teplíc či Hlbokého nad Váhom. V rámci projektu s názvom „Podpora a rozvoj infraštruktúry cestovného ruchu“ bolo schválených a zazmluvnených 7 projektov, na ktoré bol vyčlenený príspevok vo výške takmer 1 426 000 eur. Projekt z dielne ŽSK s názvom „Objavme spolu Žilinský kraj má za cieľ posilniť tradície a regionálnu jedinečnosť historického dedičstva kraja v kultúrno-poznávacom cestovnom ruchu.
„Druhý projekt „Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja”, na ktorý získal ŽSK finančnú podporu zo zdrojov EÚ sa orientuje na zvýšenie konkurencieschopnosti, návštevnosti a spoznania regiónov kraja cez propagačné činnosti,“ povedal Kubica.