Narodila sa v Žiline, no osud ju zavial na západ. Dnes žije a pracuje v Amerike. Stretnutia s Beyoncé, Nicol Kidmanovou či Willom Smithom mala takmer na dennom poriadku. Eva Jurinová.
ŽILINA. Eva Jurinová sa narodila v Žiline, na Hlinách. Neskôr sa presťahovali do hlavného mesta, kde si našli uplatnenie jej rodičia a kde úspešne študovala.
Už je to 15 rokov
Jej snom bolo zdokonaliť sa v niektorom z jazykov, ktoré študovala. Chcela sa ho naučiť tak ako svoju materinskú reč. „Keď sa mi ako prvá naskytla možnosť študijného pobytu v USA, hneď som sa jej chopila,“ vysvetlila Eva príčinu odchodu na ďaleký západ.
Do Ameriky sa dostala cez ročný študijný pobyt na strednej škole v Richmonde vo Virginii, následná modelingová zmluva s lokálnou agentúrou Modelogic ju po americkej maturite vyslala do New Yorku.
A tam ostala už od roku 1997.
Prvý moment, kedy šla do Ameriky si Eva pamätá dodnes. „Bola som vtedy plná optimizmu a s motýlikmi v brušku pri očakávaní nového dobrodružstva.“
Nicole Kidman, Britney Spears? Prečo nie?
Eva bola najskôr šéfkou marketingu pre značku luxusných šperkov. „Mojou hlavnou zodpovednosťou bolo uvádzanie značky Grimoldi na americký trh a s tým všetok súvisiaci marketing a PR,“ doplnila.
Počas pôsobenia v tejto spoločnosti sa stretávala so slávnymi osobnosťami. Takmer denne. „Našu klientelu tvorili najmä športovci, herci, a osobnosti showbiznisu. Najčastejšie som sa stretávala s Beyoncé a Jay-Z, ktorí reprezentovali značku počas jej predstavovania na americký trh. Medzi ďalších dôležitých klientov patrili: Lenny Kravitz, Will Smith, Nicole Kidman, Justin Timberlake, Britney Spears, majitelia značiek Phat Pharm a Baby Phat Russel a Kimora Simmons, Oprah Winfrey, Michael Jordan, a tak ďalej.
Vývoj kozmetických produktov
V súčasnosti už pracuje Eva inde, hoci so slávnymi osobnosťami sa občas ešte stretne. Práve deň pred naším rozhovorom sa stretla so speváčkou Katy Perry. „Mojim najnovším projektom je R&D a brandingová, licenčná spoločnosť v Los Angeles, ktorú som založila a mám v nej 49 % podiel. Momentálne sa zaoberá vývojom kozmetických a potravinárskych produktov z vysoko kvalitnej ružovej esencie, ružovej vody a ružového oleja. Okrem toho sa extrakurikulárne venujem diplomacii ako poradkyňa Generálneho konzulátu SR v New Yorku a vediem kultúrno-vzdelávaciu nadáciu s názvom Plus421 Foundation.
Vďaka svojej práci často navštevuje rôzne krajiny sveta. Nedávno takto napríklad bola v Hong Kongu, kde absolvovala niekoľko rokovaní s investormi pre svoju spoločnosť. A hneď po našom rozhovore letela na Hawai.
Ako nám prezradila, bola už všade okrem: „Oklahomy, Severnej Dakoty a Texasu.“
Chýba jej rodina
Hoci dlhé roky žije v Amerike, na rodnú hruď nezanevrela. Najviac jej chýbajú rodičia a brat. „Našťastie sa veľmi často stretávame, niekedy aj každý mesiac. Občas prídu rodičia za mnou a robíme si výlety, napr. minulý týždeň sme sa stretli na Hawaiskych ostrovoch,“ povedala.
A kam chodieva najradšej? „Mám tu obľúbené miesta. Californske hory, pláže, lyžiarske stredisko Steamboat v Colorade a new yorkský Central Park.“
Američania vs. Slováci
Keďže dlhé roky žije za hranicami Slovenska, prezvedeli sme sa, ako vníma Američanov a ich kultúru. „Prvé, čo sa mi na Američanoch zapáčilo bola ich priateľskosť, usmievavosť, rôznorodosť a zhovievavosť národností, ich vzájomná podpora a ochota pomáhať si.“
Pri otázke porovnávania Američanov so Slovákmi vyslovila: „Ťažko takto zovšeobecňovať, najmä ak si uvedomíme, že všetci Američania majú európsky alebo iný pôvod. Možno snáď by som im prisúdila národné črty pre Slovákov nie veľmi typické: usmievavosť, bezprostrednosť a ústretovosť.
Najradšej má sushi
Aj keď by sa mohlo zdať, že Eva bude inklinovať k typickej americkej strave známej hamburgermi, kolou a sladkosťami, nie je to tak. „ V spoločnosti, v ktorej sa pohybujem sa ľudia veľmi zdravo stravujú a nepreferujú fast-foody. Ja osobne preferujem surovú stravu. Najradšej mám sushi a nemôžem si ho odoprieť ani napriek správam o zvýšenom obsahu olova v rybách.“
Kontakt s domovom
Dôkazom toho, že Eva nezanevrela na Slovensko je aj to, že pravidelne sleduje dianie prostredníctvom rádia. „Podporujem partnerskú neziskovú organizáciu Radio Slovakia v New Yorku. Som Slovenka a srdce mi vždy ostane na Slovensku, bez ohľadu na to, kam ma zaveje práca. Slovami Emily Dickensonová: „Home is where the heart is” (Domov je tam, kde je srdce).“
Podľa Eviných slov je Slovensko v USA stále malo známou krajinou, ktorú si pletú s Českom, Ruskom či Slovinskom.
„Práve tieto dôvody spolu so vzťahom k umeniu ma viedli k založeniu americko-slovenskej Nadácie +421/ Plus421 Foundation. S mojimi spoluzakladateľmi sme vytvorili tradíciu viacerým úspešným podujatiam ako napr. Slovak Fashion Night, Velvet Revolution Party, Disappearing Act Film Festival, atď., ktoré každoročné pomáhajú mladým umelcom prezentovať sa v USA, nadviazať nové kontakty a prostredníctvom kultúrnej prezentácie získavajú nových sympatizantov Slovenska a prehlbujú ekonomické väzby. Teším sa a som hrdá na to, že sme mali možnosť v New Yorku predstaviť už toľkých našich talentovaných módnych návrhárov, hudobníkov, tanečníkov, výtvarníkov, sklárov, filmárov, spisovateľov, či mladých hercov a moderátorov,“ povedala.
So Slovákmi sa dokonca v Amerike stretáva. „Nielenže sa s nimi stretávam, ale ich prostredníctvom našich krajanských aktivít aj zoskupujem. V New Yorku je to jednoduchšie, v Los Angeles je komunita príliš pohodlná a rozťahaná po teritóriu.“