ŽILINA. So svadobným obradom sa roky spája obraz radnice či kostola, dňom „D“ je sobota. S mladou generáciou dostali zelenú sobáše na netradičných miestach a v netradičnom čase. Romantické svadby v lone prírody či na zámku sa pomaly, ale isto stávajú bežnou súčasťou nášho života. Ako je to v našom meste?
"Podľa zákona o rodine môže matričný úrad povoliť uzavretie manželstva na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste za podmienky zabezpečenia slávnostného, dôstojného sobášneho obradu a za podmienky, že nebude ohrozené zdravie snúbencov ako aj zástupcov Mesta," povedal Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina.
Za netradičnosť si priplatia
Snúbenci, ktorí sa majú záujem zosobášiť mimo Radnice mesta Žilina, sa obracajú s touto požiadavkou na Matričný úrad aj niekoľko mesiacov vopred.
"Iné vhodné miesto však musí patriť do územného obvodu Matričného úradu Žilina. V zmysle zákona o správnych poplatkoch za sobáš na inom vhodnom mieste sa vyberá správny poplatok 66 €. Niektoré mestá, ktoré vykonávajú sobáše na iných vhodných miestach, si poplatok za vykonanie takéhoto sobáša zvýšili," vysvetlil Čorba.
Požiadavky na zosobášenie sa na iných miestach mimo Radnice už zaevidovali aj v tomto roku, najmä v letnom období.
Sobášiaci idú aj do nemocnice
"Na základe požiadaviek boli snúbenci v minulom roku zosobášení v areáli Budatínskeho hradu. Ak je niektorý zo snúbencov pripútaný na lôžko, prípadne je hospitalizovaný v nemocnici, matrikárka a sobášiaci idú takýchto snúbencov zosobášiť do nemocnice, prípadne do domácnosti."
Snúbenci majú záujem zosobášiť sa aj počas „magických dátumov“, prípadne na „sviatok sv. Valentína“, či v deň, kedy sa snúbenci zoznámili alebo v deň narodenín a podobne. Aj v týchto prípadoch je snúbencom vyhovené. Minulý rok mali snúbenci napríklad veľký záujem zosobášiť sa 11. 11. 2011.