ZÁSTRANIE. To, že mužov v učiteľskom odbore nie je veľa, je všeobecne známe. Tých, čo učia v materských školách je však ešte menej. Podľa štatistík ich je na celom Slovensku len päť. Z toho jeden učí v MŠ v Žiline a druhý, s ktorým sme sa aj osobne stretli, je učiteľom v MŠ v Zástraní.
S deťmi ťahá druhý rok
Marek Holaza má 22 rokov. Svoje uplatnenie si našiel v povolaní učiteľa materskej školy v Zástraní. „Pracujem tu druhý rok, a zatiaľ som spokojný,“ povedal nám pri stretnutí. Spokojnosť mu bolo vidieť aj na tvári.
O tom, že bude učiteľom sníval už od základnej školy. „Už od tretieho ročníka na základnej som túžil stať sa učiteľom. A hoci som vtedy ešte poriadne nevedel, čo to povolanie obnáša, drží ma to doteraz,“ prezradil.
Preto, keď sa po základnej škole rozhodoval kam si podať prihlášku na strednú, neváhal ani chvíľu. „Vybral som si Pedagogickú akadémiu v Modre, odbor učiteľstvo a vychovávateľstvo.“ A hoci sa jeho učiteľky čudovali, prečo si vybral práve tento smer, on neľutuje. Na škole ich bolo nakoniec 15 chalanov, hoci v jeho odbore boli iba traja.
„Medzi babami som vyrastal štyri roky, možno aj preto mi vyhovuje „babský“ kolektív,“ vyslovil s úsmevom na margo kolegýň.
Vzťah k deťom
Hovorí sa, že muži často nemajú dosť trpezlivosti na deti ako ženy. Marek je výnimkou. S deťmi pracuje rád. Jedno dvojročné má dokonca aj doma. Svojho syna. „Som rodinne založený človek a baví ma s deťmi pracovať.“
V jeho šľapajach sa vydala aj jeho o dva roky mladšia sestra. „Asi to máme v génoch, aj keď nikto v rodine okrem nás dvoch učiteľom nie je, ani nikdy nebol.“ Nedá sa preto povedať, že by u nich doma šlo remeslo z otca na syna.
Najskôr starší, teraz mladší
Keď Marek nastúpil do škôlky, riaditeľka ho zaradila k starším deťom. Marek sa pri nich skutočne našiel. Spolu s deťmi sa zúčastňovali mnohých zaujímavých aktivít, krúžkov a deti ho brali ako svojho kamaráta.
Tento rok pracuje s mladšími deťmi. „Veľkým deťom bolo aj ľúto, že učiteľ už nebude s nimi. Ale urobili sme to kvôli praxi. Chceli sme vyskúšať ako mu to pôjde s malými,“ povedala Janka Slotová, riaditeľka škôlky.
„Pre mňa je to obrovská skúsenosť. A pri porovnaní - väčší ma berú ako kamaráta a malí skôr ako ocka. V podstate v tom nie je veľký rozdiel, väčší alebo menší, všetko má svoje plusy a mínusy,“ povedal mladý učiteľ.
Ľudia si zvykli
Po tom ako do škôlky nastúpil nový učiteľ, bývali ľudia zväčša prekvapení. „Niektorí ešte nepočuli, že v škôlke môže učiť aj učiteľ, ale zvykli si na neho. A deti k nemu veľmi inklinujú. Je pre nás takou čerešničkou na torte“ prezradila riaditeľka a dodala, „škôlka má deťom nahrádzať rodinu, a tým, že tu máme okrem učiteliek aj Marka, tak akoby tu aj bola.“
Podobné sú aj vyjadrenia odborníkov, sociológov či psychológov. Mužov pri práci s deťmi vítajú.
Hrávajú futbal
Keď nie je sympatický Marek v práci s deťmi, vo svojom voľnom čase najradšej športuje. Svoje hobby však vie využiť aj pri práci. „Rád si zahrám futbal, a preto, keď sme s deťmi na dvore, nikdy tam nechýba lopta.“
Okrem futbalu vedie pán učiteľ Dopravný krúžok, na ktorom sa deti učia základným veciam, ako je napríklad prechádzanie cez priechod pre chodcov a podobne. Spolu s učiteľkami vedú aj plavecký či lyžiarsky krúžok.
Do práce dochádza Marek Holaza do práce denne dochádza až z Veľkého Rovného, čo mu odoberá značnú časť z príjmu. Ten tiež nie je na vyskakovanie. „Je pravda, že financie sú jediná vec, ktorá je negatívna. No práca s deťmi mi to vynahrádza.“