ŽILINA. Žilinskí vodiči budú pod drobnohľadom štyroch nových kamier. Tie budú sledovať rýchlosť a dodržiavanie pravidiel. Za týmto projektom stojí Výskumný ústav dopravný v Žiline s Európskou úniou.
Automatické systémy
Výskumný ústav dopravný
v Žiline získal projekt z operačného programu Veda výskum na zavádzanie inteligentných dopravných systémov do cestnej premávky. V rámci pilotnej práce tohto projektu pribudli v Žiline 4 kamery. Sú na križovatke Predmestskej ulice a Veľkej okružnej, ďalšie 2 kamery sú osadené na Ulici veľký diel. „Ide
o automatizáciu systémov na vymáhanie práva. Vychádza to z európskej legislatívy
a najnovšie aj zo slovenských zákonov o objektívnej zodpovednosti. Vytipovali sme si úseky, ktoré majú najväčší vplyv na ohrozenie dopravy,“ povedal riaditeľ Ľubomír Palčák.
Na pokuty neslúžia
Kamery majú dve úlohy. Jeden systém slúži na meranie rýchlosti, druhý monitoruje prejazd na červenú. Podľa Palčáka a primátora Žiliny Igora Chomu, kamery nebudú slúžiť na vymáhanie pokút. „Viem, že takéto systémy vyvolávajú nepokoj, ale hlavným cieľom nie je výber pokút, ale skôr upokojenie a monitorovanie dopravy,“ povedal Palčák. „Ide skôr o prevenciu dopravných nehôd a sledovanie porušovania pravidiel. Základom nie je vyberať pokuty, ale zistiť, či na daných úsekoch vodiči rešpektujú alebo nerešpektujú pravidlá cestnej premávky,“ ubezpečil Choma.
„Tento systém je na vymáhanie pokút použiteľný iba vtedy, ak by bol spojený s databázou vlastníkov vozidiel. Vtedy by systém na základe ŠPZ-ky spojil auto s konkrétnym vlastníkom. K tejto databáze zatiaľ prístup nemáme, takže to celé slúži na výskumné účely,“ dodal riešiteľ dopravných projektov Štefan Machciník.
V budúcnosti budú po celom Slovensku
V budúcnosti ale spojenie tohto systému s kontrolou vozidiel a následnými pokutami nie je vylúčené. „Podľa mojich informácií Slovenská správa ciest predpokladá, že takéto systémy budú na všetkých cestách prvej triedy. Má vytipovaných približne 200 bodov, kde by kamery osadila."
Machciník v tom vidí aj praktické využitie. „Ide tu aj
o cezhraničné vymáhanie práva. Prečo by slovenskí vodiči mali platiť mastné pokuty niekde v Rakúsku a keď je
u nás Rakúšan, ktorý nedodržuje predpisy, nedostane žiadnu pokutu, lebo tu nemáme také systémy ako majú oni?“ povedal Machciník.
Ocenia to aj nežilinskí vodiči
„Pretože Žilina je najdôležitejšou križovatkou severozápadného Slovenska, je veľmi zahustená osobnou aj nákladnou dopravou. Máme záujem
v spolupráci s Výskumným ústavom dopravným tento projekt využiť pre zlepšenie dopravy, čo v neposlednom rade ocenia všetci obyvatelia aj návštevníci mesta,“ dodal Choma.
„Jeden z týchto systémov je priamo v blízkosti VÚD a vidím ako často sa tu porušujú predpisy. Pritom tu nie sú žiadne chodníky. Po tom ako na vodičov blikne „spomaľ“
a uvidia kameru, šľapnú na brzdu. Na vlastné oči vidím využitie aj bez toho, aby sa rozdávali pokuty,“ povedal Palčák.