ŽILINA. Od 1. apríla majú mať zdravotné sestry a pôrodné asistentky na výplatnej páske viac peňazí. Vyplýva to zo zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Ich boj za vyššie mzdy totiž vláda odobrila rastom v priemere o takmer 24 percent. Kým v súčasnosti zarábali od zhruba 400 do 800 eur, teraz by im, v závislosti od dĺžky praxe, mali platy vzrásť na úroveň od 640 eur do 928 eur.
Zvyšovanie miezd postihne aj FNsP
Rovnako ako i na ostatné nemocnice v krajine, tak i na Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Žiline má zvyšovanie platov najmä ekonomický dopad. Po tom ako v januári navýšili platy lekárom vo výške okolo 105-tisíc eur, čakajú ich náklady na navýšenie miezd sestier vo výške zhruba 95-tisíc eur. Týmto sa podľa slov Juraja Hamaja, riaditeľa FNsP v Žiline, navýšia náklady a súčasný deficit nemocnice.
Od nového roka sa novému vedeniu nemocnice podarilo ušetriť 200-tisíc eur mesačne. „Z týchto úspor nám teraz zoberie navýšenie platov, z ušetrených 200-tisíc pôjde na mzdy 199-tisíc. To, čo sme dokázali ušetriť rôznymi opatreniami, sa tak od 1. apríla v hospodárskom výsledku nepremietne,“ povedal Juraj Hamaj.
Vedenie nemocnice si zároveň myslí, že sestry si vyššie mzdy zaslúžia. Problém vidia v niečom inom. „Zdravotná poisťovňa a štát od 1. 1. až doteraz žiadnym spôsobom nezabezpečili navýšenie zdrojov pre platy a zvýšené náklady. Financie musíme preto zabezpečiť z vlastných zdrojov,“ doplnil Igor Ryban, poradca riaditeľa.
Krach zatiaľ nehrozí
Niektoré nemocnice na Slovensku sa obávajú krachu, pretože na navýšenie miezd sestier nemajú finančné prostriedky. Ide prevažne o menšie nemocnice a súkromné zariadenia. Situáciu sa snažia riešiť takým spôsobom, že sestrám dávajú podpisovať nové dodatky k zmluvám, s dobou účinnosti na dva mesiace, kde im znižujú úväzok zdravotnej sestry a nahrádzajú ho úväzkom manažmentu pacienta a zdravotnej dokumentácie.
Toto sa deje v žiarskej nemocnici. Rovnaká situácia je aj v nemocniciach v Banskej Štiavnici a Rimavskej Sobote. A podobne sa navyšovaniu chcú vyhnúť aj niektoré nemocnice na východnom Slovensku.
Podľa Márie Lévyovej, prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSPA) sú dodatky k zmluvám, ktoré sú sestry nútené podpisovať „porušovaním právnych predpisov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, obmedzovaním výkonu povolania aj ohrozením bezpečnosti pacientov.“
V žilinskej nemocnici sa vraj nič podobné nedeje. „Zatiaľ nám žiadne dodatky k zmluve, ako to robia v menších nemocniciach, podpísať nedali,“ potvrdila nám jedna zo sestier.
Nebudú ani prepúšťať
Zdravotné sestry z fakultnej nemocnice, podľa slov z vedenia ani nebudú podpisovať nové dodatky k zmluvám. Rovnako im vraj nehrozí prepúšťanie či znižovanie pozícií, ku ktorým pristupujú iné zdravotné pracoviská na Slovensku.
„Touto cestou naozaj nechceme ísť a hľadáme možnosti, aby sme ňou nešli ani v budúcnosti,“ vyslovil Juraj Hamaj, riaditeľ nemocnice v Žiline. V rámci ekonomickej racionalizácie sa počty lekárov a sestier na oddeleniach už zmenšovali minulé leto, ešte za Margity Sirotnej, ktorá bola poverená riadením FNsP po prepustení riaditeľky Daniely Bekeovej. „Takže nemáme absolútne záujem prepúšťať,“ dodal Hamaj.
Lekárski odborári stoja za sestrami
Podporu požiadavkám zdravotných sestier na zlepšenie ich mzdového postavenia vyjadrilo aj Lekárske odborové združenie (LOZ). „Združenie od začiatku pri sestrách stálo a myslíme si, že si vyššie mzdy zaslúžia,“ povedal na margo situácie Peter Blaško, šéf žilinských odborárov.
Za kľúčový problém nedofinancovania zdravotníckych zariadení považujú neochotu zdravotných poisťovní zreálniť platby za výkony poskytované zdravotníckymi zariadeniami. „Sme presvedčení, že po dlhých rokoch zhoršovania sociálneho postavenia zdravotných sestier predstavuje splnenie ich požiadaviek absolútnu nevyhnutnosť, ktorá zabráni znefunkčneniu zdravotného systému v blízkej budúcnosti.“
Kritika od komory
Proti zákonu o minimálnych mzdových nárokoch sestier však bojuje Slovenská lekárska komora (SLK), ktorá dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.
Prezident SLK Milan Dragula zdôvodnil jeho podanie tým, že prijatie zákona bolo nesystémovým riešením bez finančného krytia. „Hrozí kolaps ambulantnej ako aj nemocničnej sféry,“ vyhlásil pre agentúru SITA. Sestry považujú podnet za neopodstatnený.
Riešenie od ministra
Na riešenie celkovej situácie si sestry i lekári počkajú po zostavení novej vlády. Veria, že nový minister zdravotníctva spraví potrebné kroky. Nastupujúci premiér Robert Fico doteraz nechcel prezradiť, čo spraví jeho kabinet. Zodpovednosť za tento stav prenechal odchádzajúcemu kabinetu so slovami: „Je tu vláda Ivety Radičovej do 4. apríla.“
Za vyššie platy sestier pritom v parlamente hlasovali takmer všetci poslanci. A dnes si nad tým umývajú ruky. Preto sestry, ktorým zamestnávatelia skracujú úväzky, musia len čakať, či sa situácia zmení po vymenovaní novej vlády.