Chovatelia taký veľký dopyt po sliepkach nezažili za posledných pätnásť rokov.
ŽILINA. Po tom ako začali vo veľkom zdražovať vajcia sa ľudia rozhodli kupovať sliepky. Potvrdil nám to aj Emil Jurčo, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu drobnochovateľov v Žiline. „Všetky kuriatka už máme zajednané a museli sme aj rušiť objednávky,“ povedal pre MY Žilinské noviny.
Hydina tak ide na odbyt ako už dlhé roky nie, ľudia sa totiž vracajú k starým obyčajom kedy na dedine zvykli takmer v každom dvore chovať sliepky.
„Kury sme u nás doma chovali ešte keď som bol dieťa. No pri týchto cenách vajec sme ich začali chovať zas," povedal nám Jozef, ktorý si ešte vo februári v liahni zajednal päť kuričiek a jedného kohútika. Šíria sa však aj chýry, že si niektorí ľudia plánujú začať chovať sliepky aj na balkónoch.
Dopyt vzrástol
Ceny vajíčok rastú už od polovice februára a to nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Kým niektorí sa rozhodli šetriť tým, že obmedzili ich spotrebu, iní si začali zaobstarávať nosnice na vlastný chov.
A to či už ide o hybridné druhy alebo plemenné. Ešte minulý rok liaheň v Žiline, ktorá patrí medzi tri najväčšie liahne na Slovensku, vyprodukovala okolo 550 kuriatok týždenne v 6 násadách od februára do mája. „Napriek tomu, že robíme všetko pre to, aby sa tieto čisté chovy udržali, ten pokles je každým rokom vyšší,“ povedal nám vtedy Jaroslav Capek, tajomník žilinských drobnochovateľov.
Tento rok v dome chovateľov urobili 7 násad. „V podstate je to ako minulý rok, neočakávali sme, že bude taký dopyt po kuriatkach,“ poznamenal Jurčo.
No pokiaľ by ceny za vajíčka neklesli, je možné, že bude tých násad v ďalších rokoch viac.
Vajíčka až na jeseň
V žilinskej liahni sa zameriavajú najmä na liahnutie plemenných kúr, nevyhýbajú sa však ani hybridom. „Hybridy sú krížené sliepky a sú veľmi dobré nosnice,“ povedal Jurčo. Práve preto, že dobre znášajú vajcia, sú u mnohých chovateľov vítané.
Ako nám Emil Jurčo prezradil, nosnice predávajú zväčša 8,5 týždňové. „Pri dobrom chove sliepočky začnú znášať vajíčka koncom leta, začiatkom jesene.“
Hybridy ročne znesú viac ako 250 vajec, tie šľachtené aj viac ako 300. „Znáška je však závislá od správneho kŕmenia a od techniky chovu,“ vyslovil na záver Emil Jurčo.