TERCHOVÁ. O medveďoch sa hovorí čoraz častejšie. Stal sa z nich obávaný horský démon. Spôsobujú škody, napádajú ľudí. Ako je to vlastne s ich krvilačnosťou? Pre tých, ktorí chcú vedieť o týchto hnedých chlpáčoch viac pripravili v stredisku Terchová – Vrátna dolina prednášky spolu s možnosťou pozorovania medveďov vo voľnej prírode. Za týmto zaujímavým projektom stojí Peter Chrapčiak v spolupráci s Fatranským spolkom a Správou Národného parku Malá Fatra.
Skúsení sprievodcovia
Od jarných mesiacov budú môcť milovníci zvierat v doprovode skúsených sprievodcov vyraziť za medveďmi. Avšak samotnému výjazdu do terénu budú predchádzať prednášky.
„Súčasťou prednášok bude multimediálna prezentácia s množstvom autentických fotografií a krátkych videí,“ priblížil Peter Chrapčiak. Záujemcovia uvidia dokumentačné zábery z fotopascí, dozvedia sa viac o biológii medveďa, osobitostiach rozmnožovania a zimného spánku, teritorialite a veľkosti domovských okrskov.
„Značný priestor budeme venovať problematike škôd, ktoré medvede za istých okolností spôsobujú. Ľudia sa dozvedia aj ako medvede končia svoj život. Na ich regulácii sa nepodieľa len lov, ale tiež pytliactvo, zranenia, choroby a v nemalom rozsahu aj doprava.“
Žiadna zoo
Prednášku doplní terénna vychádzka, kde sa podľa kondície účastníkov a počasia vyberie vhodná alternatíva trasy, ktorá môže mať 8 až 18 km. „Trasa je zvolená tak, aby bolo možné pozorovať pobytové znaky medveďa, vidieť miesta, kde sa medvede lovia, kde dochádza najčastejšie ku kolíziám s dopravou a pod. Trasa teda vždy prechádza biotopmi, kde sa medvede prirodzene vyskytujú,“ prezradil Chrapčiak.
Vzhľadom na to, že ide o voľne žijúce živočíchy, nie je pozorovanie možné celkom zaručiť. „Máme vytypované lokality, kde je možné sa pohybovať aj mimo turistického chodníka. A celé pozorovanie bude z väčšej, bezpečnej vzdialenosti,“ doplnil Michal Kalaš, riaditeľ Správy NP Malá Fatra.
Miesta sú teda vyberané s najvyššou starostlivosťou a pozorovania budú vo vzdialenosti minimálne 200 - 500 metrov. Priameho pozorovania medveďov sa však naraz zúčastnia maximálne piati účastníci.
„Našou snahou nie je dotiahnuť ľudí k medveďovi, lebo vieme, čo z toho môže vzniknúť. Preto máme vybrané miesta, kde medvede chodievajú, kde nie sú kŕmené a kde ich bude možno vidieť v konkrétnom čase,“ vyslovil Kalaš.
„Treba si uvedomiť, že hora nie je zoologická. Každý musí pochopiť, že ideme do voľnej prírody, kde môže byť aj taká situácia, že medveďa neuvidia. Zvery sú závislé aj na podmienkach počasia,“ doplnil Chrapčiak.
Peniaze pôjdu na techniku
Väčšinu prednášok, aj výletov do terénu bude realizovať práve Michal Kalaš, poprípade niektorý z pracovníkov Správy NP Malá Fatra. „Všetky tieto veci sme robili už aj v minulosti – konkrétne prednášky, po ktorých sme spolu s turistami šli priamo do terénu
a ukazovali sme im známky toho, že tam bol medveď“ vysvetlil Kalaš a dodal, „medveď hnedý je chráneným druhom živočícha. Podobne aj pohorie, kde vykonávame terénnu časť ponúkaných aktivít spadá do chránených území. Preto dbáme na dodržiavanie legislatívy na úseku ochrany prírody.“
Realizácia bude za istý poplatok. Finančné prostriedky, ktoré takto získajú plánujú investovať do kúpy terénnej techniky, ako sú napríklad fotopasce.