ŽILINA. V pondelok minulý týždeň, takmer na pravé poludnie, ľudí v Žiline vystrašila siréna, ktorá upozorňovala na únik čpavku. Malo k nemu dôjsť v závode RYBA na Rázusovej ulici. Niektorí sa preľakli, iní si mysleli, že ide o skúšku sirén. Málokto však vedel, čo má robiť. Nakoniec sa ukázalo, že išlo o falošný poplach. Pracovník náhodným kontaktom zapol manuálny ovládač. Pochybnosti však v niektorých zostali. Ako by sa zachovali, keby išlo o skutočné ohrozenie.
Čo robiť?
„Bol som na návšteve v Žiline za evanjelickým kostolom. Presne na poludnie sa naraz rozozvučala siréna. Najskôr som si pomyslel, že ide o skúšku. Potom ma ale napadlo, že tú vykonávajú v piatok a nie v pondelok. Vôbec som nevedel, čo mám robiť. A neviem to ani teraz, aj keď je jasné, že išlo len o falošný poplach,“ hovorí Jozef Vyšinský. Bol by rád, keby ho niekto o správaní v takejto situácii poučil.
Ľubomír Hollý, vedúci odboru Civilnej ochrany a krízového riadenia na Obvodnom úrade v Žiline upresnil, že v pondelok o 11.59 h došlo k spusteniu sirény autonómneho systému varovania v spoločnosti RYBA na Rázusovej ulici. Varovným signálom bol dvojminútový kolísavý tón sirény, ktorý zaznel jedenkrát, s hovorenou informáciou „Pozor, ohrozenie čpavkom“.
Pracovníci spoločnosti Ryba zistili, že k havárii, ani úniku nebezpečnej látky u nich nedošlo. Mali preto podozrenie, že mohlo dôjsť k technickej poruche. Informovali o tom obvodný, aj mestský úrad a tiež firmy a organizácie v okolí.
„Riaditeľ spoločnosti Ján Lipták požiadal dodávateľa systému varovania, aby vykonal jeho kontrolu. Zistilo sa, že systém nevykázal žiadnu chybu. Ďalším šetrením zistili, že k spusteniu sirény došlo chybou obsluhy, keď pracovník neúmyselne stlačil vypínač ručného ovládania,“ informoval Hollý.
Naposledy v Žiline došlo k úniku nebezpečnej látky v roku 2001, kedy z objektu Aquachémie unikol oxid siričitý. Za ostatných 18 rokov bolo podobných udalostí šesť. Nedošlo však pri nich k ohrozeniu zdravia či života.
„Posledný únik nebezpečnej chemickej látky, pri ktorom došlo k smrteľnému úrazu, sa stal v roku 1990 pri úniku čpavku v objekte skladov Varín bývalého štátneho podniku PCHZ Žilina,“ informoval.
Treba dodržať pravidlá
Vedúci odboru CO hovorí, že pri havárii s únikom chemickej nebezpečnej látky, po odznení signálu „všeobecné ohrozenie“ treba dodržiavať základné pravidlá. Ľudia, ktorí sa nachádzajú na voľnom priestranstve by si mali ihneď zabezpečiť ochranu dýchacích ciest, napríklad vlhkou vreckovkou a ihneď opustiť ohrozený priestor. V dopravných prostriedkoch je potrebné okamžite zatvoriť všetky otvory a opustiť oblasť. V bytoch uzatvoriť a utesniť všetky okná a dvere a pripraviť si prostriedky na ochranu dýchacích ciest, napríklad navlhčený uterák. Počúvať treba rozhlas a televíziu.
ÚNIKY CHEMICKEJ LÁTKY
1995 – únik čpavku v objekte ALTEA
1996 – únik čpavku na zoraďovacej stanici Teplička nad Váhom
1998 – únik čpavku v objekte LAKTIS
1999 – únik čpavku v objekte LAKTIS
1999 – únik čpavku v objekte PCHZ
2001 – únik oxidu siričitého v objekte Aquachémie
Posledný únik nebezpečnej chemickej látky, pri ktorom došlo k smrteľnému úrazu, bol v roku 1990 pri úniku čpavku v objekte skladov Varín bývalého štátneho podniku PCHZ Žilina.