poznajú službu, ktorú vykonáva. Venovať sa chce najmä rodine a školstvu.
Čo ste cítili, keď ste sa dozvedeli, že ste dostali takmer 10-tisíc preferenčných hlasov? Bolo to pre vás prekvapenie?
- Prekvapenie áno, ale šok nie. Kandidatúru som bral ako poslanie a zvolenie som vnímal ako reálnu možnosť. Príjemne ma to prekvapilo, ale nie šokovalo.
Na to, že ste v širšej verejnosti pomerne neznámy, bolo 9 960 krúžkov veľmi slušné číslo. Mnohí sa pýtajú, ako je to možné?
- Chápem, že pre ľudí, ktorí sa nepohybujú v kresťanskom prostredí, je to trošku prekvapenie. Ja to však pokladám za reálny obraz sily skupiny, v ktorej sa pohybujem. Sme aktívni, veriaci kresťania. Pomohlo mi aj to, že pochádzam z Bratislavy, kde som do maturity žil. Mám tam rodinu, priateľov, aktívne som pracoval v kresťanských spoločenstvách. Rovnako aj počas štúdia na vysokej škole v Prešove. Roky som už tu v Žiline a tiež som aktívny v cirkevnom živote. Pozývajú ma prednášať na rôzne stretnutia, kde chodia stovky, až tisíce ľudí.
Na tom ste postavili svoju volebnú kampaň?
- Moja kampaň bola postavená na tom, že ak ma ľudia poznajú, podporujú ma, stretli sa s mojou službou a sú s ňou spokojní, budú ma krúžkovať. Bolo pre mňa zaujímavé otestovať si, či keď sa informácia o mojej kandidatúre dostane k ľuďom z kresťanského prostredia, vyhodnotia ju tak, že by som bol na ten post vhodný. Zdá sa, že 10-tisíc krúžkov je pozitívna odpoveď.
Čím sa zaoberáte?
- Som učiteľ náboženstva na cirkevnej škole v Žiline. Pracujem tam už 15 rokov. Stretávam sa s mladými ľuďmi a ich rodičmi. Okrem toho sa venujem kresťanským spoločenstvám V týchto skupinách sa ľudia, ktorí majú záujem o kresťanskú vieru, môžu stretávať, rozoberať Písmo, riešiť praktické problémy. Ja som vyštudoval teológiu, učiteľstvo náboženstva. Slúžim hlavne slovom. Boh mi dal taký dar. Pozývajú ma na celoslovenské aktivity. Minulé leto som prednášal na kresťanskom festivale Campfest, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko tisíc mladých ľudí a mal som veľmi pozitívne odozvy.
Nemali ste záujem politicky sa angažovať v Kresťansko-demokratickom hnutí? Nekonkurovali ste si navzájom v súboji o kresťanského voliča?
- To je otázka, ktorú dostávam veľmi často. Musím povedať, že ja som vôbec nemal ambície ísť do politiky. Keby ma Obyčajní ľudia neoslovili, sám by som si takéto cestičky nehľadal. Ponuka ma zaujala tým, že nebolo potrebné byť členom strany. Mohol som sa o hlasy voličov uchádzať ako nezávislý kandidát, sám za seba a za ľudí, ktorých reprezentujem. Vnímal som to ako zaujímavú ponuku, ktorú som spočiatku odmietol. Nie preto, že by sa mi nepáčila, ale preto, že som cítil, že pokiaľ nebudem vnútorne presvedčený, že toto má byť moja nová služba, moje poslanie a Božia vôľa, tak do toho nepôjdem.
Čo vás presvedčilo?
- Mal som na rozhodnutie niekoľko dní. Postupne som začal nadobúdať dojem, že ten krok mám urobiť. Preto som prikývol. Bez toho, aby som vedel, na ktorom mieste kandidátky budem. Vnímal som to ako možnosť. Nemyslím si, že sme si s KDH brali hlasy. To prekrytie, podľa mňa, nie je významné. Myslím si, že je veľmi veľa ľudí, ktorí sú úprimne veriaci kresťania, ale z rôznych dôvodov KDH voliť nechceli, prípadne nechceli voliť vôbec. Na tých som sa sústredil. Myslím si, že veľkú časť z týchto ľudí sa mi podarilo osloviť.
Ste človek nezaťažený a nepošpinený politikou. Idete do prostredia, v ktorom sa vyťahuje špina a korupcia. Neobávate sa, že budete s týmito ľuďmi spolupracovať a že vás to vnútorne zmení?
- Počítam s tým ako s reálnym problémom. Netvárim sa, že to neexistuje. Necítim však strach, ani obavy. Viem, že budem musieť byť veľmi pokorný a opatrný. Ľudia, ktorí ma poznajú a volili ma vedia, že už som prekonal rôzne situácie, kedy som musel riešiť aj podobné problémy a zvládol som aj ťažké situácie a pokušenia. Základom života je pre mňa viera v Boha a v jeho prikázania. To je to, na čom chcem stáť. Ako každý, aj ja mám svoje poklesky a robím chyby. Akonáhle si ich však uvedomím, činím za to pokánie. Chybu si viem priznať a snažím sa ju napraviť, nie ospravedlniť. Každý človek robí chyby. Podstatné je preto, ako sa k nej postaví. Ja sa teraz vnútorne sám seba pýtam, či som ochotný odísť, keby to prekročilo určitú hranicu, prípadne keby som zlyhal. Dávam si na to pozitívnu odpoveď. Nie je mojou prioritou byť za každú cenu v politike. Nie som preto ochotný zradiť svoju vieru, Božie princípy a ľudí, ktorí mi veria.
Komu z politikov dôverujete? Kto sú tí, s ktorými sa budete radiť?
- Budem sa s dôverou obracať na ľudí, ktorí už v parlamente niečo zažili a budem sa pýtať na ich názory. Chcem ich však vnímať veľmi kriticky a pristupovať k nim opatrne. Vždy si vypočujem názor z viacerých strán, kým zaujmem stanovisko. Druhá vec sú potom moje vnútorné rozhodnutia. Tu by som sa chcel radiť s ľuďmi, ktorí nie sú v politike, ale viem, že sú to ľudia skúsení, morálni a preskákali v živote veľa vecí. Oni mi môžu pomôcť urobiť vnútorné rozhodnutia. Dnes neviem povedať meno človeka, ktorému bezvýhradne dôverujem aj ako odborníkovi na politiku, aj ako morálnej autorite. Netvrdím, že takí nie sú.
Ako ste vnímali odchod ľudí z KDS? Neboli práve oni pre vás takýmito autoritami?
- Vážim si ich. Po ich odchode z kandidátky som sa s viacerými rozprával. Chcel som poznať pravdu. Zistil som, že každá zo strán mala v ničom pravdu. Ja som bol neutrálnej pozícii. Váhal som, čo urobiť. Po týždni som to uzavrel s tým, že sa nič nezmenilo na dôvodoch, pre ktoré som miesto na kandidátke prijal. Dokonca keď odišli, projekt bol o niečo čistejší v tom zmysle, že to predsa len boli politické strany a ľudia, ktorí už v politike pôsobili, čo celkom nezapadalo to nášho projektu. Na druhej strane ľudia, ako František Mikloško sú ľudia morálni a boli by fajn s nimi spolupracovať.
Je Igor Matovič človek, ktorý môže dostáť zásadám? Budete ho ako šéfa rešpektovať?
- Igora Matoviča si vážim za to, že sa tohto projektu pustil s dobrým úmyslom. Jeho myšlienka evidentne uspela. On je silná osobnosť. Projekt je jeho a ľudia ho podporili. Ja to rešpektujem. Verím, že aj ja budem môcť prispieť k rozvoju tejto vízie.
Na jednej strane tvrdíte, že je to Matovičov projekt, na druhej, že sám seba vnímate ako nezávislú osobnosť. Ako budete v klube fungovať? Podvolíte sa Matovičovi, alebo zostanete verný vlastným morálnym zásadám?
- Vidím to relatívne jednoducho. Mám svoje zásady a svoje svedomie. To v žiadnom prípade neprekročím. Veľa vecí budeme riešiť konsenzom, dohodou. Mám veľmi dobrú skúsenosť z doterajšej spolupráce. Naše názory boli rôznorodé, ale vedeli sme o nich otvorene hovoriť a dôjsť k najlepšiemu riešeniu. Pevne verím, že aj naďalej to bude fungovať takto. Dokonca aj s takou možnosťou, že nie vždy musíme dospieť k dohode a mať na všetko rovnaký názor. Predseda klubu môže jednoducho prísť a povedať, že sme o probléme hovorili a podporíme ho dvanásti. Zvyšní štyria sa zachovanú inak. Dar pre myšlienku nezávislých osobností je, že budeme mať štyri roky na to, aby sme sa poctivo učili. Keby mala pravicová koalícia 76 poslancov a my by sme ju podporovali, bol by enormný tlak na to, aby každý z nás zahlasoval. V opozícii ten tlak nebude.
Aké budú vaše priority?
- Budú sa týkať rodiny a školy. V tom som doma. 15 rokov učím v strednej škole. Naše školstvo je trochu v závoze. Myslím si, že ako stredoškolský učiteľ a človek aktívny v základnej škole, ktorú navštevujú moje deti, problém poznám. Stredné a základné školy sú tie, od ktorých sa to všetko odvíja. Doteraz riadili rezort školstva buď ľudia mimo pedagogického prostredia, alebo vysokoškolskí učitelia, čo nebolo na prospech veci. Druhá vec je rodina. Som otcom štyroch detí. Na tému manželstva a rodiny ma bežne pozývajú prednášať na kresťanské stretnutia, alebo konferencie o rodine. Toto je oblasť, ktorá ma zaujíma. Okrem toho môžem do politiky vniesť aj viaceré princípy, ktoré vychádzajú z učenia katolíckej cirkvi. Napríklad v tom, že je dobré, aby ľudia mali viac zodpovednosti vo svojich rukách a učili sa ju uplatňovať.
Ako sa postavíte k návrhom na registráciu partnerstiev osôb rovnakého pohlavia?
- Ak by vznikol takýto problém, určite nepodporím žiadny zákon, ktorý by staval partnerstvá homosexuálne cítiacich osôb na úroveň manželstva. Nie preto, že by som týmito ľuďmi pohŕdal. Myslím si však, že to škodí spoločnosti. Aj homosexuálne cítiace osoby sú bez rodiny stratené. Nemôžu sa, napríklad, zúčastňovať na reprodukcii, takže v konečnom dôsledku by to bolo zlé aj pre nich. Ak rodine zoberieme privilegované miesto, tak ohrozíme základy spoločnosti. Problémy, o ktorých hovoria, sa dnes dajú veľmi jednoducho riešiť. Homosexuálne vzťahy nepokladám za dobré a prospešné pre spoločnosť, ani pre nich samých. Ak by sa hovorilo o uzákonení, určite by som vystúpil proti. Bez emócií, útokov, ale jednoznačne proti.
A čo zmiernenie trestov pre mladých, ktorých prichytia s cigaretou marihuany?
- To musia riešiť odborníci na trestné právo. V tom nie som odborník.
Keď však chytia mladého človeka s jednou marihuanovou cigaretou, ktorú možno v ruke drží prvýkrát v živote a má pokazený celý ďalší život, je to aj morálny problém.
- Minister Lipšic na návšteve u nás v škole hovoril, že za toto ešte nikto nesedel.
Ale so záznamom v registri trestov má určite pokazený život.
- Nemyslím si, že drogy sú dobrá vec. Ani alkohol, ani cigarety. Budem robiť všetko pre to, aby som obmedzil negatívny vplyv akýchkoľvek látok na mladých ľudí. Ako sa to upraví legislatívne a trestno-právne, je na debatu s právnikmi.
Váš život sa teraz výrazne zmení. Budete pendlovať medzi Žilinou a Bratislavou. Neutrpí tým váš rodinný život?
- Prvý človek, s ktorým som ponuku kandidovať konzultoval, bola moja manželka. Jej podpora bola pre mňa rozhodujúca. Ona ma výrazne podporila. Je pravda, že budem vyťaženejší, ale budem sa snažiť zosúladiť prácu a rodinu. Verím, že zmena, ktorá nastane, nebude pre moju rodinu deštruktívna. Spojenie Žiliny s Bratislavou je veľmi dobré. V Bratislave mám rodičov, sestry, takže budem rozvíjať aj tieto rodinné vzťahy.