ŽILINA. Dánsko ako staronový predseda EÚ v prvom polroku 2012 stojí zoči-voči mnohým výzvam. Napriek tomu, že nie je členom eurozóny, prevzalo predsedníctvo z rúk Poľska práve v čase dlhovej krízy. Popularizácia európskej problematiky a otvorený dialóg s občanmi bol cieľom spomínanej prednášky s názvom „Quo vadis EU?“. Zúčastnilo sa na nej 60 študentov z Gymnázia Varšavská cesta, Gymnázia bilingválneho T. Ružičku v Žiline, Žilinskej univerzity a Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch.
Zástupca Dánskeho kráľovstva na Slovensku vicekonzul Steen Bonde Rakoczy Pedersen nastolil niekoľko tém, isto blízkych mladým Európanom: štúdium a práca v zahraničí, národná identita, jednotný digitálny trh a hodnoty EÚ alebo problémy nezamestnanosti mladých, či stále spomínaná dlhová a finančná kríza. Študenti si mohli zároveň preveriť i svoje jazykové znalosti, keďže sa komunikovalo v angličtine. Po počiatočných rozpakoch sa mladí rozhovorili a diskusie s hosťom pokračovali aj po oficiálnom ukončení celej akcie.
Dánsko dalo svetu mnohých mysliteľov, azda medzi najznámejších patrí Soren Kierkegaard. Súčasťou podujatia bolo tiež predstavenie novej knihy Etické mosty. „Žiadna vedecká disciplína nevie zodpovedať všetky otázky, preto nová publikácia prináša unikátny prienik troch rôznych disciplín – filozofie, teológie a nanotechnológie s ohľadom na súčasné etické výzvy. Práve filozofickú časť sme venovali odkazu dánskeho filozofa, hovorí o dôležitosti vášne v živote človeka, “ vyjadril sa Ján Štefeček, jeden z autorov knihy.
FOTO: NADÁCIA POLIS/NAĎA MÁHRIKOVÁ
Nad knihou prevzalo záštitu Dánske veľvyslanectvo a Steen Pedersen spolu s prodekanom FF UKF v Nitre Ľubošom Törökom a riaditeľkou Nadácie POLIS Milenou Prekopovou sa stali jej krstnými rodičmi. Unikátna publikácia autorov Jána Štefečka, Noemi Bravenej a Tibora Máhrika vznikla z iniciatívy Romana Králika v spolupráci Stredoeurópskeho výskumného ústavu S. Kierkegaarda a Torontskej univerzity.
FOTO: NADÁCIA POLIS/NAĎA MÁHRIKOVÁ
Slávnostnú atmosféru podujatia umocnili hudobné vystúpenia žiakov ZUŠ L. Árvaya. „S mladými ľuďmi, ktorí ovládajú cudzie jazyky, vedia diskutovať, nádherne hrajú aj spievajú a majú úprimný záujem o dianie okolo seba, sa Európa budúcnosti nemusí báť,“ uzatvoril moderátor podujatia Tibor Máhrik.
POZVÁNKA DO NADÁCIE POLIS
V piatok 16. marca o 16.00 h v Nadácii POLIS na Mariánskom námestí 31 v Žiline sa uskutoční diskusný večer na tému O filantropii a podnikovom darcovstve. Hosťami budú Juraj Bohyník, teológ a filozof, člen správnej rady Nadácia POLIS, Juraj Karpiš, ekonomický analytik, INESS Andrej Kiska, zakladateľ Dobrého anjela Miroslav Trnka, spoluzakladateľ spoločnosti ESET, predseda správnej rady Nadácie ESET a predseda Slovenskej asociácie pre informačnú bezpečnosť.
Zaoberať sa budú témami čo je filantropia a čo je podnikové darcovstvo? Ako robiť charitu úspešne? A mnoho ďalších. Podujatie je súčasťou konferencie Inovačný rozvoj regiónov 2012 - Dni nápadov a inovácií. Vstup je voľný.
Autor: Eva Bechná