ŽILINA. Primátor mesta Žilina Igor Choma chce priniesť ďalšiu službu pre milovníkov zvierat. Zvierací cintorín je samozrejmosťou už vo viacerých mestách v zahraničí a tento trend sa postupne dostáva aj na Slovensko. „Také mesto ako Žilina rozhodne musí mať cintorín pre zvieratká,“ povedal Choma.
„S týmto nápadom prišiel primátor a zároveň je to požiadavka, ktorú mu tlmočili viacerí obyvatelia mesta pri vzájomnej komunikácii,“ upresnil hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.
Mohol by byť v lesoparku
Choma si cintorín pre zvieratá predstavuje na príjemnom mieste v lese, napríklad v blízkosti lesoparku. „Chceme nájsť také zmysluplné miesto, ktoré by bolo samozrejme oplotené, kde by ľudia mohli dôstojne pochovávať svoje zvieratká. Je to ale vec na odbornú debatu pre architektov, takisto pre odborníkov z oblasti životného prostredia a hygieny,“ povedal Choma. Konkrétne miesto tak ešte stále nie je určené.
Riaditeľ regionálneho úradu verejného zdravotníctva si myslí, že lokalita v blízkosti lesoparku Chrasť by bola vhodná. Všetko však podrobne preskúmajú.
„Na toto neexistuje nijaký špeciálny alebo osobitný predpis ako takúto štúdiu vykonať, ale isto, keď nás mesto požiada, tak sa k takejto veci vyjadrime. Jediné, čo mi napáda je, aby sme posúdili či v takej lokalite môže byť ohrozenie pitných vôd. Pokiaľ viem, tak v lesoparku Chrasť by takéto ohrozenie nastať nemalo,“ povedal riaditeľ Martin Kapasný.
Zastupiteľstvo cintorín v minulosti stoplo
Téma žilinského cintorína pre zvieratá nie je nová. Reálne to vyzeralo už začiatkom roka 2010, kedy sa uvažovalo nad takýmto cintorínom na Hradisku.
„Mesto mi to už raz povolilo, dal som urobiť aj všetky potrebné dokumenty k tomu. Zaplatil som vyše dva a pol tisíc eur, a potom mi to mestské zastupiteľstvo stoplo,“ povedal Roman Francl. Dva roky od tejto situácie sa téma cintorínu pre zvieratá opäť otvorila. „Rozprával som sa aj s primátorom Chomom. Ten o to má záujem, len aby sa opäť neopakovalo to, čo v roku 2010,“ dodal Francl.
Nebude to zadarmo
Trend zvieracích cintorínov pochádza zo Spojených štátov amerických, kde ten najstarší má už vyše sto rokov. V Európe si prvenstvo uchmatol Paríž. Po ňom sa zvieracie cintoríny rozšírili do celej Európy a aj do Slovenska. Prvou lastovičkou v tejto službe je u nás cintorín v Jablonovom, kúsok od Bratislavy.
Primátor verí, žeby takýto cintorín mohol fungovať aj pre širšiu verejnosť ako sú priamo Žilinčania. Ľudia do vybudovania cintorína stále zakopávajú zvieratá na súkromných pozemkoch, alebo ich dávajú spáliť do kafilérie. Za pochovanie na zvieracom cintoríne si miláčikovia zvierat samozrejme priplatia.
V iných mestách sa za zviera do 5 kilogramov platí približne 120 eur, za zviera nad 20 kilogramov sa dáva až 250 eur.