ŽILINA. Cieľom projektu je vytvoriť schému auditu pre mobilitné plány, otestovať jej kvalitu a neskôr audit aplikovať vo vybraných mestách. Mesto Žilina vystupuje v projekte ako demonštračné mesto a zároveň je partnerom Žilinskej univerzity.
Konzorcium Advance pozostáva z 11 partnerov z 10 krajín. V projekte je zainteresovaných 8 miest a mestských samospráv: Szczecin (PL) a Malmö (SE) sú priamo zapojené do vývoja procedúry auditu Advance a ďalších 6 miest vrátane Žiliny je Agioi-Anargyroi (GR), Alba Iulia (RO), Maribor (SI), Salzburg (AT) a Terrassa (ES). V Žiline sa bude testovať a aplikovať audit, čo prispeje k jeho vylepšeniu. Po ukončení projektu získa Mesto Žilina nový plán pre trvalo udržateľnú mobilitu (Sustainable Urban Mobility Plan – SUMP). Ide o proces, v ktorom sa hodnotí kvalita starších mestských mobilitných plánov a vyvíjajú sa stratégie pre ich zlepšenie. Mestské samosprávy spolu s externým audítorom kriticky zrevidujú ich mobilitné plány, posúdia ich silné a slabé stránky a vypracujú akčný plán pre zlepšenie mobility v meste.
Zapojené mestá a regióny čelia v súčasnosti narastajúcim problémom v oblasti mobility, akými sú zväčšenie objemu dopravy, zvýšený počet dopravných nehôd, či negatívne dopady dopravy na životné prostredie. Trvalo udržateľná mobilita a jej kvalita majú pre európske mestá a samosprávy vysokú prioritu, aby dokázali zabezpečiť miesto pre hodnotný život svojich obyvateľov. Nejde len o ochranu prostredia, ideálne životné podmienky alebo ekonomické benefity, ale aj o poskytnutie atraktívnych alternatív individuálnej mobility. Miestne úrady hrajú kľúčovú úlohu pri zabezpečení dostupnosti verejnej dopravy pre všetky skupiny cestujúcich, pri riadení ekonomicky efektívnych dopravných systémov a pri integrácii aktivít každodenného života