podchodov a nástupísk stálo 159 miliónov eur.
„Úžitok z vynovenej trate budú mať tak cestujúci v medzinárodnej doprave, ako aj obyvatelia Kysúc. Nielenže sa im cesta zo Žiliny o niekoľko minút skráti, ale vybudovaním nových podchodov, nástupíšť, bezbariérových prístupov a informačných zariadení sa zlepšila aj bezpečnosť a kultúra cestovania,“ povedal minister dopravy Ján Figeľ.
Od augusta 2008 sa na železničnom úseku medzi Žilinou a kysuckým Krásnom podarilo modernizovať traťové koľaje i trakčné vedenie, zrekonštruovať 11 mostov a 12 priecestí a vybudovať jeden nový most a protihlukové steny. Rekonštrukciou prešli železničné zastávky v Brodne, Rudine, Ochodnici a Dunajove a nové podchody, nástupiská či informačné tabule vybudovali na staniciach v Kysuckom Novom Meste a Krásne nad Kysucou. Rýchlosť na zmodernizovanom dvadsaťkilometrovom úseku sa zvýšila na 140 km za hodinu.
Železničná trať zo Žiliny do Čadce bola vybudovaná pred vyše sto rokmi ako súčasť košicko-bohumínskej magistrály. „Modernizovaný úsek patrí medzi kľúčové európske koridory, preto boli stavebné náklady na rekonštrukciu trate spolufinancované cez eurofondy. Pokračovanie modernizácie úseku v smere na Čadcu a na poľskú a českú hranicu je naplánované po roku 2013, v nasledujúcom programovom období eurofondov,“ povedala manažérka pre komunikáciu Operačného programu Doprava na ministerstve dopravy Alena Vaškaninová Buchláková.