Ozbrojené sily SR a Armáda ČR chcú spoločne nakupovať techniku

O spoločných postupoch medzi Ozbrojenými silami (OS) SR a Armádou ČR v rámci národných krízových manažmentov aj spoločného vystupovania ystupovania v rámci V4 a NATO rokovali počas prihraničného pracovného stretnutia od 29. februára do 2. marca 2012 v Čad

ŽILINA. O spoločných postupoch medzi Ozbrojenými silami (OS) SR a Armádou ČR v rámci národných krízových manažmentov aj spoločného vystupovania v rámci V4 a NATO rokovali počas prihraničného pracovného stretnutia od 29. februára do 2. marca 2012 v Čadci a v Žiline náčelník generálneho štábu OS SR Peter Vojtek a náčelník generálneho štábu Armády ČR Vlastimil Picek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náčelník generálneho štábu OS SR po stretnutí informoval, že s českým partnerom sa venovali aj otázke tvorby a budovania spoločnej bojovej skupiny Európskej únie (EU Battle Group) v rámci V4, ktorá by mala byť aktivovaná v roku 2016. Dohadovali sme si spôsobilosti, ktorými chceme prispievať do tejto bojovej skupiny. Rozdiskutovali sme otázku tvorby nových a redukcie veliteľských štruktúr NATO, kde sme si objasnili prístupy a zhodli sme sa na spoločnom postupe, uviedol Vojtek.

SkryťVypnúť reklamu

Náčelníci generálnych štábov hovorili aj o ponuke spoločného postupu v oblastiach nákupu mobilných rádiolokátorov protivzdušnej obrany, letiskových rádiolokátorov či guľometov. O obstarávaní majetku sme hovorili iba po odbornej stránke. Pretože slovenská ani naša armáda ho priamo nenakupuje. Nakupujú ho ministerské orgány. Napriek tomu dáme našim politickým predstaviteľom určité odporúčaniam, aby sme niektoré komodity mohli zaobstarať spoločne, skonštatoval Picek.

OS SR majú podľa Vojteka záujem o 9 stacionárnych a dva mobilné rádiolokátory, pričom spoločná akvizícia by ušetrila nemalé finančné prostriedky. Armáda ČR nedávno obstarala 3D rádiolokátory FADR, ktoré uvedú do operačného nasadenia v rámci systému NATINADS do konca roka 2012. V obmene techniky však plánuje podľa náčelníka GŠ AČR pokračovať. Plánujeme v nasledujúcich rokoch nákupom 10 rádiolokátorov typu MADR a tri letiskové rádiolokátory, povedal Picek s tým, že pridelené finančné prostriedky si budú vyžadovať obstarávanie rozložené na viac rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Český náčelník generálneho štábu chce túto tému otvoriť aj na rokovaní náčelníkov generálnych štábov krajín V4 a účasť na projekte ponúka aj Maďarsku. O prípadnom spoločnom obstaraní guľometov MINIMI prostredníctvom aliančnej agentúry NAMSA už česká armáda rokuje s Poľskom a s ponukou zapojenia sa do projektu oslovila aj OS SR.

Obidvaja generáli diskutovali aj o spoločnom zásahoch pri živelných pohromách či katastrofách. Podľa Vojteka chcú využiť skúsenosti z dohody o spolupráci pri ochrane vzdušného priestoru ČR a SR v rámci systému NATINADS. Máme zjednodušené postupy pri zásahu na území partnerského štátu a takouto cestou by sme chceli zjednodušiť aj prípadné použitie našich síl v prihraničných oblastiach. Tak, aby sme pre obe republiky z hľadiska vzdialenosti nasadenia a rýchlosti použitia týchto síl dokázali šetriť finančné prostriedky, podotkol Vojtek.

SkryťVypnúť reklamu

Za dôležitú označil aj prípravu cvičenia Capable Logistician 2013, na ktorom si precvičí logistické spôsobilosti 32 krajín NATO a krajín, ktoré sa chcú zapojiť do tejto aktivity. Predpokladáme, že bude cvičiť viac ako 1000 osôb a 400 kusov techniky. Bude to vo výcvikovom priestore Lešť a budeme využívať letisko na Sliači, dodal Vojtek. Podľa jeho českého partnera bude cvičenie riadiť medzinárodné koordinačné centrum so sídlom v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 095
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 733
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 524
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 075
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 715
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 356
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 641
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu