Žilina má v tejto oblasti druhé najlichotivejšie číslo na Slovensku.
ŽILINA. Vodiči pod vplyvom alkoholu už niekoľko mesiacov neriskujú len pokutu, ale aj záznam v registri trestov. Alkohol za volantom je risk nielen pre vodiča, ale aj pre ostatných ľudí na ulici. Napriek odstrašujúcemu súdnemu konaniu si však stále veľa vodičov nedá povedať a pred jazdou si aj tak vypijú.
Aspoň jedno promile
Aby bol alkohol za volantom trestným činom musí vodič nafúkať aspoň jedno promile. To znamená, že ak stroj pri dychovej skúške ukáže nad 49 miligramov alkoholu na liter krvi, vodič poputuje pred súd. Takýchto prípadov bolo v pos-lednom čase viac ako dosť. Počet prichytených opilcov rastie.
„Zatiaľ čo v novembri minulého roka polícia zistila 403 prípadov, v decembri ich bolo už 498. Januárové číslo 564 prípadov poukazuje, že len málo vodičov si dalo novoročné predsavzatie, že nebudú šoférovať opití. Títo vodiči na cestách ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky,“ povedala hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.
Zo Žilinského kraja ich bolo 72, čo je druhý najlepší výsledok spomedzi slovenských krajov. Tak ako je trestné nafúkať aspoň jedno promile, je trestné aj odmietnuť vyšetrenie na prítomnosť alkoholu v krvi. Vodičom hrozí, že strávia až rok za mrežami.
Denne 22 opitých šoférov
„V januári tohto roku evidujeme celkom 1 117 dopravných nehôd, zomrelo pri nich 27 osôb. Pod 124 nehôd sa podpísal alkohol. Ak k nim pripočítame aj prípady, kedy policajti pri plnení služobných povinností odhalili 564 vodičov dokonca s alkoholom nad jedno promile, dostaneme alarmujúce číslo,“ povedala Baloghová. V prepočte to znamená, že po slovenských cestách jazdí denne až 22 opitých šoférov.
TEST: Viete kedy vytriezviete?
Mnoho z nás si takúto otázku položilo už veľakrát. Po oslave alebo stretnutí so známymi, kde sa pil aj alkohol, sa len ťažko odhaduje, kedy budeme môcť sadnúť za volant. Zostatkový alkohol totiž necítime, ale musíme s ním rátať.
Na internete je mnoho rôznych stránok, ktoré vám pomôžu vypočítať, kedy budete triezvy. Každý je však iný a preto je dobré vyskúšať to na vlastnej koži. My sme jeden takýto test urobili za vás.
Test začína
Všetko sa to začalo o ôsmej hodine večer. Vtedy si náš figurant otvoril s priateľkou fľašu červeného vína. On mal vína o niečo viac, než ona.
21.00 h: 0,5 ‰
70-kilogramový figurant mal za sebou polovicu zo svojej časti vína. Jedol približne
3 hodiny pred pitím. Alkohol v krvi narástol extrémne rýchlo. Ocitol sa na polovici promile.
21.30 h: 0,8‰
Približne šesť deci vína mal už náš figurant v sebe. Ešte nedosiahol hranicu trestného činu. Napriek tomu by si za volant už sadnúť netrúfol. Príznaky alkoholu boli na teste reakčného času už badateľné.
22.30 h: 1,3‰
Po vínku prišla chuť na pivo. Po ňom alkohol stúpol nad jedno promile. Jeho hladinu zvýšila aj chuťovka v podobe 30-percentného fernetu.
23.30 h: 1,9‰
Citrus evidentne zachutil. Tak prišli ešte ďalšie dva. Alkohol v krvi už nestúpal tak rýchlo ako na začiatku. Množstvo alkoholu nedosiahlo úroveň, ktorú mal v sebe Pavol.
No 1,9‰ stačí na to, aby ste mali problém nasadnúť do auta a trafiť sa kľúčikom do zapaľovania.
Kedy vytriezvieme?
Podľa výpočtov na internete po takomto pití si môžeme sadnúť za volant o 7.30 h ráno, ak dodržíme aspoň 6 hodín spánku a najeme sa. Ako to v skutočnosti bolo?
07.00 h: 0,3 ‰
Pol hodinu pred plánovaným štartom, hoci aj pri dodržaní podmienok o jedle a spánku, mal náš figurant v krvi stále dostatok alkoholu. V prepočte v ňom ostalo ešte deci vína.
08.00 h: 0,1‰
Po raňajkách a ďalšej hodine čakania alkohol klesol na minimálnu hladinu.
08.30 h: 0,00‰
Triezvosť nastala až o pol deviatej. Keby sa vynechalo niekoľko hodín spánku alebo nejaké jedlo, čas na vytriezvenie by bol isto ešte dlhší. Internet sa pomýlil o celú hodinu.
Keby sme sa naň spoliehali, tak hodinu chodí po žilinských cestách ďalší pripitý vodič.
Juraj Milo