„Ako človek potrebuje slnko, vzduch, vodu, jedlo, aj duša potrebuje svoju potravu. Ak chce prežívať plnohodnotný život – meditácia je nutnosť,“ hovorí Juraj J. Dovala, kňaz Cirkvi československej husitskej. Naše mysle sú podľa neho ako okná pootvárané v počítači, ktorý je preťažený a postupne „zamŕza“. Navyše žijeme v uvravenej dobe. Už si neuvedomujeme váhu slova a plytváme týmto vzácnym darom. O to naliehavejšia býva pre mnohých potreba stíšiť sa.
Najjednoduchšia vec na svete
Meditácia je podľa J. J. Dovalu tá najjednoduchšia vec na svete. „Stačí aby si človek plne uvedomil – som tu a teraz a už medituje. To je však len časť pravdy. Pokiaľ chce skutočne meditovať, nestačí si to uvedomiť a vzápätí sa v myšlienkach zaoberať rôznymi podnetmi, ale musí v tom nejaký čas zotrvať. A tam už prichádza problém. Na meditačných stretnutiach, ktoré robievam, zvyknem ľuďom hovoriť, že s meditáciou je to ako s hypotékou. Človek si ju veľmi ľahko vybaví, a potom, keď už ju má, prichádza to ťažké obdobie splácania. Meditácia je rutina každomesačného splácania.“
FOTO: NADÁCIA POLIS/ĽUBO BECHNÝ
Rozjímanie, meditácia, kontemplácia
Kresťanstvo delí vnútornú duchovnú činnosť na isté kategórie: rozjímanie, meditáciu, kontempláciu. „Pri rozjímaní si človek prečíta napríklad biblický text a vnútorne nad tým premýšľa, predstavuje si, čo sa dozvedel. Meditácia je v kresťanstve akýsi medzistupeň ku kontemplácii. Je to vnútorná modlitba, nevyslovujem ju nahlas. Môžu to byť rôzne výroky z biblie alebo Kristov výrok, ktoré si človek opakuje bez toho, aby ich vyslovoval nahlas, ale svoju myseľ už nerozptyľuje. Pri kontemplácii sa sústreďuje na hlboké božie mlčanie.“
FOTO: NADÁCIA POLIS/ĽUBO BECHNÝ
Meditovať môže každý
Na otázku, čo môže meditácia poskytnúť neveriacim, J. J. Dovala odvetil, že meditovať môže každý, nie je to viazané na žiadne vierovyznanie tak, ako sa každý môže modliť. „Je to univerzálna cesta. Myslím si, že pre ateistu je prirodzená tá meditácia, keď človek vníma prítomnosť celou svojou mysľou. Dá sa meditovať aj bez toho, aby do toho človek zahŕňal Boha. Budhizmus hovorí o absolútne, o nirváne, ale Boh, ako si ho personifikuje kresťanstvo, tam nefiguruje a napriek tomu je budhizmus čistá meditatívna prax. Takýto spôsob meditácie by pre neho asi nebol problematický.“
POZVÁNKY DO NADÁCIE POLIS
V priebehu februára sa v nadácii Polis uskutočnia ďalšie dve diskusie.
Tajomná reč neutrín
- utorok 14. február o 16.30h.
Človeka vždy zaujímal pôvod sveta, odkiaľ sa vzali hviezdy na oblohe, ako to raz s nami dopadne... Do týchto otázok vnáša zaujímavé svetlo fyzika elementárnych častíc. Od roku 1930, kedy Wolfgang Pauli prišiel s myšlienkou neutrína, sa rodina najmenších častíc hmoty neustále rozrastá a rozpráva svoj príbeh o tajomstve hmoty. Pre človeka dneška už slová „hadróny“, „leptóny“ a „kvarky“ neznejú príliš cudzo, aj keď o nich veľa nevedia ani mnohí stredoškolskí učitelia fyziky. Nedávna správa o tom, že bola objavená „božská častica“ t.j. Higgsov bozón, vzrušila preto nielen vedecký svet. Je dobre, že chceme vedieť. Ako to teda je s neutrínami, fermiónmi... a bozónmi? Ako vznikol svet? Bude v roku 2012 koniec sveta? O súčasných poznatkoch zo sveta fyziky elementárnych častí a názoroch na svet budeme diskutovať s fyzikmi Martinom Mojžišom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Mikulášom Gintnerom z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity. Moderuje Tibor Máhrik.
Genius loci – hovory o Slovensku (1. časť)
- sobota 25. február o 15.30 h.
Mikuláš Maňo Huba prijal ponuku časopisu Krásy Slovenska robiť rozhovory s ľuďmi, s ktorými ho spája srdečný a úprimný vzťah k našej krajine i obavy o budúcnosť prírodných a kultúrnych hodnôt Slovenska. V novembri 2011 vydalo vydavateľstvo DAJAMA cenné dielo s názvom: Genius loci - (roz)hovory o Slovensku, naplnené múdrymi myšlienkami a vyznaniami dvoch desiatok slovenských osobností a krásnymi fotografiami Alana Hyžu. Spolueditor knihy, známy slovenský geograf, environmentalista a ochranár, Mikuláš Maňo Huba prichádza do žilinskej Nadácie POLIS, aby v rozhovoroch o Slovensku, jeho najmilších kútoch i ohrozených krásách, ako aj o vzťahu človeka k prírode a krajine pokračoval so svojimi vzácnymi priateľmi: pesničkárkou Zuzanou Homolovou, spolueditorom knihy, majiteľom a riaditeľom vydavateľstva DAJAMA Danielom Kollárom, kazateľom a všestranným umelcom Danielom Pastirčákom a kňazom Antonom Srholcom. Súčasťou podujatia je projekcia fotografií Alana Hyžu a autogramiáda hostí.
Miesto: Nadácia POLIS, Mariánske námestie 31, Žilina. Vstup je voľný.
Autor: Beáta Jarošová