O víne sa veľa hovorilo a aj sa pilo. Dozvedeli sme sa aj, ako si vybrať správne víno a čo robiť, ak si chcete k tomuto, snáď aj liečivému nápoju, nájsť cestu.
ŽILINA. Kto sú to rytieri vína? Čo je to Európsky vinársky rytiersky stav? To sú otázky, ktorými sa zákonite musíte začať zaoberať, ak sa dostanete na ochutnávku vína, ktorú organizuje nejaký rytier.
Rytier, to znie záhadne
Bežný smrteľník, obzvlášť horniak zo severu Slovenska, pre ktorého vinič nie je každodennou záležitosťou, si skupinu ľudí, ktorí sa stretávajú kvôli vínu, môže predstaviť ako pijanov, či alkoholikov. Keď sa však náhodou, či cielene, dostanete na takúto akciu, zostanete prekvapený. Účelom totiž rozhodne nie je to, aby sa na nej ľudia opili. Tu sa o víne veľa hovorí, veľa sa tiež konzumuje vyberané jedlo a spomínajú sa slová ako spravodlivosť, dobro, zásady či rytieri. Takže si veľmi rýchlo poopravíte názor.
Jedna takáto degustácia sa uskutočnila v dome kultúry v Závodí. Organizoval ju vedúci Komturei Žilina, sudca vína Ladislav Čierny. Svoje kvalitné vína predstavoval Branislav Fischer z Horných Orešian. Čo teda znamenajú tieto neznáme výrazy? Poďme pekne po poriadku.
Na počesť boha a vína
Európsky vinársky rytiersky stav je občianskym združením so sídlom v Pezinku. Je súčasťou Európskeho rytierstva vína, ktoré sídli v Eisenstadte v Rakúsku. Združuje 16 európskych rytierskych stavov. „Európske rytierstvo, okrem kresťanských hodnôt, je i kultúrnou inštitúciou, ktorá svojimi zásadami upevňuje priateľstvo a mier medzi spoločenstvami. Vo výraze rytier vína sa zjednocujú podstatné znaky rytiera a vznešené znaky vína podľa prísažnej formulky – Na počesť boha a na počesť vína,“ uvádza sa v Atlase Európskeho vinárskeho rytierskeho stavu.
Rytieri vína hovoria, že víno je súčasťou európskej kultúry a identity a že si vzali za cieľ starať sa o toto kultúrne dedičstvo a uchovať ho pre budúce generácie.
Na Slovensku má Európsky vinársky rytiersky stav svoj konzulát a člení sa na legátstva a na Komturei. Žilinská Komturei je súčasťou Hornonitrianskeho legátstva so sídlom v Bojniciach. Členovia radu vína sa hierarchicky členia na hospes, radcov vína, sudcov vína a najvyššia hodnosť je rytier vína.
Členovia sa pravidelne stretávajú. Ladislav Čierny organizoval degustáciu už po niekoľkýkrát. Zúčastniť sa na takejto akcii je skutočný zážitok. Dokonalá je kultúra stolovania, dokonalé sú garderóby. Bezchybné je menu. Šéfkuchár pripravil 6 ľahkých chodov jedál. Ku každému sa ochutnávali dva druhy vína.
Vínu začínajú Žilinčania rozumieť
„Začína sa ľahkými suchými bielymi vínami. Cez polosuché a polosladké, sa prejde
k ružovému vínu. Končí sa červenými vínami, a až po nich môžu nasledovať sladké, ľadové, likérové, či slamové vína,“ prezrádza Čierny.
Nejde tu však o bohapusté pitie. Je to kultúrna a poučná zábava. O každom víne Branislav Fischer najskôr hovoril, až potom sa degustovalo.
Ladislav Čierny hovorí, že aj vzťah nás horniakov, a teda aj Žilinčanov k vínu a ku kultúre vína, sa v posledných rokoch výrazne zmenil. „Už aj ľudia, ktorí pili len borovičku, prišli na to, že je tu aj víno. Zistili, že účinok prírody skrytý vo víne, je oveľa blahodarnejší, a preto si nachádzajú masovo cestu
k vínu a začínajú vínu aj rozumieť.“
K vínu mal blízko odmalička
Čierny bol spätý s vínom prakticky od malička. Jeho dedo mal v Hlohovci vinohrad. „Nepestoval vo veľkom, ale produkoval stovky litrov ročne. Víno sa v našej rodine pestovalo a vždy bolo na stole. Nie nebojte sa, nikto z našej rodiny nie je alkoholik. O tom víno nie je. Vínom sa neopíja, víno sa stáva spoločenským nápojom a predovšetkým má aj liečivé účinky,“ hovorí Čierny.
Členom vinárskeho rádu je však len 5 rokov. „Na jednej vinárskej akcii v Tokajskej vínnej oblasti som sa stretol
s priateľmi z Bojníc. Našli si ma a ponúkli mi členstvo. Videli, že mám o víno záujem
a neskôr som bol oslovený v Žiline založiť Komturei,“ prezradil. Členom žilinskej organizácie sa môžete stať na odporúčanie dvoch členov. V súčasnosti sú trinásti.
Čo robiť, ak chcem spoznať víno?
A ako by sa mal stať človek aspoň akým, takým znalcom vína? Aby si aspoň na vianočný stôl dokázal vybrať kvalitné víno? „V prvom rade si musí kúpiť knižku a prečítať si ju,“ hovorí Čierny. Podľa jeho slov sa dá k pomerne dobrým vínam dostať aj lacno. Niektoré reťazce totiž ponúkajú lacné vína, ktoré vôbec nemusia byť zlé. Napríklad z Topoľčianok. Dôležité vraj je, že do vína nepridávajú žiadne škodlivé prímesy.
„Pokiaľ však máte vyššie ambície, treba sa obrátiť na producentov strednej produkcie. Tam si však už za kvalitné vína treba priplatiť. Zaplatíte za ne v priemere okolo 6 eur. V tomto prípade je však dôležité porovnanie, že u červených vín cena vína zodpovedá aj množstvu antioxidantov v ňom. Čím je cena vyššia, tým je týchto zdraviu prospešných látok vo víne viac,“ odporúča.
Aké víno si vybrať?
Ladislav Čierny odporúča slovenské vína.
„Ľudia by ich rozhodne nemali zavrhovať. V máločom je výnimočnosť a kvalita našich produktov taká unikátna a nezameniteľná, ako práve vo víne.
Ak môžem odporučiť, tak potom nech si ľudia vyberú radšej vína prívlastkové, či akostné, nie stolové,“ uzavrel debatu o víne Ladislav Čierny.