ŽILINA. Mesto Žilina uzatvorilo s Dopravným podnikom mesta Žilina (DPMŽ) zmluvu o činnostiach vo verejnom záujme. Ide o také činnosti, ktoré by vzhľadom na ich nevýhodnosť vykonával v menšom množstve alebo by ich nevykonával vôbec.
„Okrem dôvodu, že je nutné zabezpečiť dopravnú obslužnosť mesta aj tam, kde je len veľmi malý počet prepravených cestujúcich, existuje aj rad ďalších dôvodov, pre ktoré je nutné takúto dopravu dotovať z verejných financií. Je to napríklad poskytovanie zliav pre cestujúcich ako sú žiaci, študenti, dôchodcovia a občania s ťažkým zdravotným postihnutím,“ povedal hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.
Zaplatenie sa odkladá
Služby vo verejnom záujme nemajú ekonomickú výhodnosť. Mesto sa preto zmluvne zaviazalo náklady s nimi spojené dopravnému podniku zaplatiť. Prvé vyúčtovanie prišlo za rok 2009. Žilinskí mestskí poslanci schválili dopravnému podniku dotáciu viac ako 880 000 eur. Platba sa však pre nedostatok financií odložila. Na ďalšom zasadnutí mestského zastupiteľstva prišlo vyúčtovanie za rok 2010 v podobnej sume. Žilina sa rozhodla splatiť obe sumy do konca roku 2012.
Plán ale skomplikoval napätý rozpočet mesta, ktorý s takýmito výdajmi neráta. Zaplatiť preto môže len časť zo sumy cca. 1,7 milióna eur, a to vo výške 800-tisíc eur. „Mesto sa zaviazalo zmenou uznesenia uhrádzať aspoň časť svojho záväzku do konca roka 2012. Takéto kompenzácie v minulosti neboli poskytované vôbec, napriek tomu, že sa pristúpilo k pomerne rozsiahlemu zľavovaniu cestovného, alebo k zavedeniu bezplatnej dopravy,“ povedal Čorba.
Pokiaľ však uplynie lehota na splatenie, k týmto čiast-kam sa pripojí aj nová za roku 2011 a 2012 a suma tak môže byť až štvornásobná.
Majú aj väčšie finančné problémy
Dopravnému podniku mesta Žilina vrásky na čele robia iné finančné problémy. Má na konte úvery, ktoré už mali byť dávno splatené. Lehota sa im však predĺžila. „Ťažkosti spôsobuje najmä nutnosť splácania úverov a lízingov, ktorými bol dopravný podnik v minulosti zaťažený a ktoré mali byť už splatené najneskôr v roku 2010, avšak tieto boli prolongované do neskoršieho obdobia,“ vysvetlil Čorba.
Cestujúcich je menej
Dopravný podnik mesta Žilina mal v roku 2010 celkové náklady viac ako 9,5 milióna eur. Každým rokom pritom prevezú menej cestujúcich. Oproti roku 2004 ich minulý rok odviezli až o 6 miliónov menej.
Z toho pramenia aj menšie príjmy, pričom výdaje ostávajú rovnaké. Na cestovných lístkoch DPMŽ v poslednom vyúčtovaní uviedlo zárobok 3,3 milióna eur. Na pokutách to bolo približne 87-tisíc eur. Mestská hromadná doprava prejde počas roka ulicami Žiliny vyše tri a pol milióna kilometrov. Jeden kilometer ich nákladmi vyjde na 2,17 eura.
Menšie príjmy sú očakávané aj do budúcnosti. DPMŽ však do služieb vo verejnom záujme naplánuje zasahovať. „Dopravný podnik sa bude snažiť zachovať celý rozsah služieb vo verejnom záujme. To však záleží aj na ich objednávateľovi. Ak hovoríme o zmluve vo verejnom záujme, tak dopravný podnik ako dopravca realizuje len taký rozsah služieb, aký si objednávateľ, teda mesto, objedná,“ povedal Pavol Čorba.