ŽILINA. V Nadácii Polis chystajú vo februári ďalšie tri diskusie. Hovoriť budú o investigatívnej žurnalistike, tajomnej reči neutrín a témou bude aj Genius loci - hovory o Slovensku.
Investigatívna žurnalistika v prostredí bezmocnosti a občianskej nezrelosti sa uskutoční v sobotu 11. februá-ra o 16.00 h. Môže žiť investigatívna žurnalistika bez občianskej angažovanosti? Akú „životnosť“ má inevestigatívny novinár v prostredí slovenskej demokracie? Otvorenú diskusiu s novinármi Tomom Nicholsonom, Eugenom Kordom a právnikom Romanom Kvasnicom vedie Vanda Tuchyňová.
Tajomná reč neutrín je názov diskusie, ktorá bude v utorok 14. februára o 16.30 h. Človeka vždy zaujímal pôvod sveta, odkiaľ sa vzali hviezdy na oblohe, ako to raz s nami dopadne. Do týchto otázok vnáša zaujímavé svetlo fyzika elementárnych častíc. Od roku 1930, kedy Wolfgang Pauli prišiel s myšlienkou neutrína, sa rodina najmenších častíc hmoty stále rozrastá a rozpráva svoj príbeh o tajomstve hmoty. Je dobre, že chceme vedieť ako vznikol svet? Bude v roku 2012 koniec sveta? Aj o tom budeme diskutovať s fyzikmi Martinom Mojžišom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a Mikulášom Gintnerom z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity. Moderuje Tibor Máhrik.
Genius loci – hovory o Slovensku (1. časť) - sobota 25. februára o 15.30 h. Mikuláš Maňo Huba prijal ponuku časopisu Krásy Slovenska robiť rozhovory s ľuďmi, s ktorými ho spája srdečný a úprimný vzťah k našej krajine. V novembri 2011 vydalo vydavateľstvo DAJAMA cenné dielo: Genius loci - (roz) hovory o Slovensku. Spolueditor knihy, známy slovenský geograf, environmentalista a ochranár, Mikuláš Maňo Huba prichádza do žilinskej Nadácie POLIS, aby v rozhovoroch o Slovensku pokračoval so svojimi priateľmi: pesničkárkou Zuzanou Homolovou, spolueditorom knihy, majiteľom a riaditeľom vydavateľstva DAJAMA Danielom Kollárom, kazateľom a všestranným umelcom Danielom Pastirčákom a kňazom Antonom Srholcom. Súčasťou podujatia je projekcia fotografií Alana Hyžu a autogramiáda.