BRATISLAVA. Doprojektovanie a výstavba terminálu intermodálnej dopravy v Žiline má stáť vyše 18 mil. eur, čo je o polovicu menej oproti pôvodnej predpokladanej cene za viac ako 38 mil. eur.
Práce sú plánované na tri roky od 1. februára tohto roka do 2. januára 2015 a financované budú z európskych peňazí cez Operačný program Doprava. Železnice Slovenskej republiky ako investor vybrali v tendri za dodávateľa Združenie TIP Žilina 2011.
Agentúru SITA o tom v piatok informovalo ministerstvo dopravy, pričom zmluva o doprojektovaní a výstavbe terminálu kombinovanej dopravy v Žiline bola uzatvorená nedávno.
Vedúcim členom združenia je spoločnosť OHL ŽS, a.s. Brno a ďalšími členmi sú SUDOP Brno, spol. s r.o. a Construction Consulting & Services, a.s. Bratislava. Projekt bude slúžiť na podporu kombinovanej dopravy po železnici a ceste v Žilinskom kraji a severnej časti Trenčianskeho kraja. Dodávateľské firmy ho naprojektujú a postavia podľa takzvanej žltej knihy FIDIC, kde sú výrazne obmedzené možnosti dodatkov.
"Intermodálna preprava je trendom 21. storočia. Jej hlavným prínosom je odľahčenie ciest a podpora železničnej prepravy, ktorá je ekologickejšia. Viaceré druhy dopravy sa dajú kombinovať, musí to však byť efektívne. Na výmenu tovaru medzi výrobcami, obchodníkmi a spotrebiteľmi slúžia práve takéto terminály, ktorú budú postupne pribúdať. V tomto programovom období plánujeme okrem žilinského terminálu postaviť ešte terminály v Bratislave, Košiciach a Leopoldove", uviedol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ (KDH).
Žilinský terminál bude situovaný v susedstve zriaďovacej stanice pri Tepličke nad Váhom. V rámci prvej etapy je plánovaná výstavba dvoch koľají, ktoré budú obsluhované dvoma portálovými koľajovými žeriavmi s nosnosťou 45 ton. Tie budú prekladať kontajnery medzi dopravnými prostriedkami navzájom, z vlaku na vlak, z vlaku na nákladný automobil alebo z dopravných prostriedkov na skladovú plochu a opačne.
Po uvedení do prevádzky bude v termináli sústredená prekládka intermodálnych prepravných jednotiek pre všetky veľké podniky v regióne. Najväčšími zákazníkmi by mali byť automobilky a strojárske podniky Kia Motors Slovakia, s.r.o., Mobis Slovakia, s.r.o., Johnson Controls Slovakia, s.r.o., ZTS Martin, a.s. a po dobudovaní diaľnice D3 k hranici s Českou republikou aj strojárske podniky v ostravskej priemyselnej aglomerácii.
Intermodálna preprava je spôsob prepravy, pri ktorom sa jedna intermodálna prepravná jednotka, kontajner, výmenná nadstavba alebo sedlový náves, prepravuje po ceste aj po železnici alebo aj po vode. Tovar sa naloží napríklad do kontajnera u odosielateľa, po ceste sa dopraví do terminálu, kde sa preloží na železnicu alebo na loď.
Železnicou je kontajner dopravený do ďalšieho terminálu v blízkosti miesta vykládky, zase sa preloží zo železnice na kamión a po ceste sa dopraví až do cieľového miesta vykládky, kde sa tovar vyloží z toho istého kontajneru, do ktorého bol na začiatku naložený.