ŽILINA. Obvodná volebná komisia overí zápisnice okrskových komisií, vyhotoví zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania a po podpísaní ju doručí Ústrednej volebnej komisii. Pri vysokom počte okrskových komisií v obvode je to náročná práca.
„Spolupráca s obcami je podľa mňa, aj mojich kolegov, vedúceho odboru všeobecnej vnútornej správy Kamila Rumana a vedúcej správneho oddelenia Jarmily Samkovej, na veľmi dobrej úrovni. Obvodný úrad vykonáva školenia starostov, predsedov, podpredsedov a zapisovateľov okrskových komisií. Obce pristupujú k plneniu povinností zodpovedne a dodržujú termíny,“ informoval prednosta obvodného úradu Ján Sága.
V parlamentných voľbách budú môcť voliť aj ľudia hospitalizovaní v nemocnici. Ale len tí, ktorí ležia v nemocnici ležiacej v okrsku, kde majú trvalýpobyt, alebo si vyžiadali voličský preukaz. Ak ani jedno z toho neplatí, voliť nemôžu. Podobné je to aj u ľudí, ktorí budú vo výkone väzby a takmer úplne platí aj u ľudí vo výkone trestu odňatia slobody. „Výnimka je, že bol odsúdený za obzvlášť závažný trestný zločin. V takom prípade voliť nebude môcť z dôvodu prekážky vo výkone volebného práva,“ doplnil Sága.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných príčin, má právo kedykoľvek počas volebného dňa požiadať komisiu hlasovať mimo volebnej miestnosti. To však len v územnom obvode okrsku, kde má trvalý pobyt.
„Okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou. Pokiaľ by sa volič v čase volieb nachádzal v inom volebnom okrsku, než má trvalý pobyt, okrsková volebná komisia v území ktorej má bydlisko, nebude môcť prísť za ním, pretože sa nesmie pohybovať mimo územia svojho okrsku. Zákon nepredpisuje formu žiadosti o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky. Volič tak môže urobiť telefonicky, alebo prostredníctvom blízkej osoby,“ uzavrel Sága.