VARÍN. Presne 24 rokov uplynulo od vyhlásenia Národného parku Malá Fatra. Stalo sa tak presne 18. 1. 1988. NP Malá Fatra je najzápadnejším v rámci karpatských pohorí. Na rozlohe 22 630 ha s ochranným pásmom 23 262 ha má 14 národných prírodných rezervácií, 9 prírodných rezervácií, 5 prírodných pamiatok a 1 chránený areál.
„Národný park plní dvojakú úlohu. Jednak je to záchrana a ochrana prírodného bohatstva, ale zároveň je aj centrom turistického ruchu. Jeho najdôležitejším poslaním je ale záchrana miznúcich rastlín
i živočíchov,“ prezradila Alena Badurová, odborná pracovníčka pre environmentálnu výchovu zo Správy Národného parku Malá Fatra so sídlom vo Varíne.
Rastliny, ktoré inde nerastú
Z viac ako 973 druhov vyšších rastlín rastúcich na území národného parku je až 257 existenčne ohrozených. „Medzi najvzácnejšie patria klinček lesklý, poniklec slovenský, či horec Cluisov,“ povedala Badurová.
Nižších rastlín je tu až 1 141 druhov, z nich 92 druhov machorastov, 111 druhov lišajníkov a 7 druhov húb v rôznom stupni ohrozenia. „Alchemilka Sojákova, alchemilka panenská, očianka stopkatá a jarabina Margittaiho sú vlastnými endemitmi Krivánskej Fatry,“ doplnila odborná pracovníčka. Znamená to, že nikde inde na svete nerastú, iba na tomto mieste.
Viac ako 3 200 druhov živočíchov
Faunu v národnom parku zas-tupuje 210 stavovcov, pričom 15 z nich je kriticky ohrozených, 56 ohrozených a 15 patrí medzi vzácne druhy. Taktiež je tam 3 000 druhov bezstavovcov. Dva z nich sú kriticky ohrozené, 12 je ohrozených a 28 patrí medzi vzácne druhy.
„Domov tu majú veľké šelmy ako medveď hnedý, vlk obyčajný a rys ostrovid, no i drobný hmyz ako vzácny fúzač alpský, ohrozený motýľ jasoň červenooký či vzácna bystruška - behúnik Matějkov,“ povedala Alena Badurová.
V sústave chránených krajín EÚ
NP Malá Fatra počas svojej dlhoročnej existencie zaradili aj do sústavy chránených území členských krajín Európskej únie pod názvom NATURA 2000 v kategórii národný park a chránené vtáčie územie. „Poslaním je zachovanie prírodného bohatstva, ochrana najvzácnejších a najohrozenejších biotopov,“ vysvetlila Badurová.
Ochrana prírody ako aj krajiny spočíva aj v činnosti stráže prírody. „Sledujú dodržiavanie zákona a pri priestupku môžu udeliť blokovú pokutu do výšky 66 eur,“ doplnila.