VARÍN. Národný park (NP) Malá Fatra, ktorý je najzápadnejším národným parkom karpatského oblúka, si dnes pripomína 24. výročie vyhlásenia nariadením slovenskej vlády. TASR o tom informovala pracovníčka pre environmentálnu výchovu Školy ochrany prírody, Správy NP Malá Fatra so sídlom vo Varíne Alena Badurová.
NP Malá Fatra sa nachádza v severozápadnej časti Západných Karpát a je zaradený do sústavy chránených území členských krajín Európskej únie pod názvom NATURA 2000 v kategórii národný park a chránené vtáčie územie. "Poslaním je zachovanie prírodného bohatstva, ochrana najvzácnejších a najohrozenejších biotopov," uviedla Badurová.
Na rozlohe 22.630 hektárov s ochranným pásmom 23.262 ha sa podľa Badurovej nachádza 14 národných prírodných rezervácií, 9 prírodných rezervácií, 5 prírodných pamiatok a 1 chránený areál. V Malej Fatre rastie okolo 1140 druhov vyšších rastlín, z ktorých je 112 druhov chránených. "K nim patrí napríklad prilbica tuhá moravská, horec Clusiov, klinček lesklý, črievičník papučkový a ďalšie. Zo živočíchov tu žije vzácny mlok karpatský, orol skalný, sova dlhochvostá, ale aj vydra riečna, rys ostrovid, vlk dravý či medveď hnedý," povedala pracovníčka pre environmentálnu výchovu Školy ochrany prírody, Správy NP Malá Fatra.
Zdôraznila, že národný park predstavuje najvýznamnejšie prírodné dedičstvo. "Ochrana prírody je v ňom nadradená nad ostatné činnosti, plní dvojakú úlohu. Jednak je to záchrana a ochrana prírodného bohatstva, ale zároveň je aj centrom turistického ruchu. Jeho najdôležitejším poslaním je záchrana miznúcich rastlín i živočíchov," dodala Badurová.