ŽILINA. Akademická debata predstavuje súťažnú disciplínu. O platnosti, alebo neplatnosti zadanej tézy presviedčajú rozhodcov dva tímy zastávajúce opačné názory. Tímy majú za úlohu súhlasiť, alebo nesúhlasiť s tézou bez ohľadu na osobné názory. Traja debatéri zo súhlasného a traja z nesúhlasného tímu v stanovenom čase vyjadrovali svoje argumenty. Po vystúpení debatéra z každého tímu nasledoval dvojminútový krížový výsluch, v ktorom rečníci nemali na seba útočiť, ale získavať argumenty pre svoju tézu.
Debatéri, podľa ktorých sa písanie rukou stane v 22. storočí umením poukázali na fakt, že vďaka počítačom môžeme písanie zrýchliť, zefektívniť a spríjemniť estetický dojem z písania. „Písanie rukou je reprezentáciou jazyka textovým médiom, používajúcim súbor znakov a symbolov, zaznamenaných konvenčnými metódami. Kaligrafia typ vizuálneho umenia, ktoré môžeme laicky označiť za ozdobné písmo. Jedným z najdôležitejších faktorov, ktorým písmo zodpovedá, je jeho čitateľnosť, zrozumiteľnosť, ako aj efektivita písania. Použitím výpočtovej techniky sa nemusíme zaujímať o čitateľnosť, formátovanie písma, gramatické chyby, pravopis, pretože moderné kancelárske balíky sú schopné všetky problémy týkajúce sa gramatiky alebo pravopisu odstrániť,“ skonštatoval jeden z debatérov.
Debatéri obhajujúci zachovanie písania rukou zdôraznili, že nie sú proti digitalizácii. „Nesúhlasíme so zánikom písma ako takého. A keďže momentálne sa dotykové displeje používajú stále viac, bude možné písať perom na digitálny počítač. Prečo nie? Písmo už existuje veľmi dlho, zatiaľ, čo notebooky sú často používanou novinkou. Ale neviem si predstaviť, že by som si zapisovala do mobilu poznámky, ktoré potrebujem písať rýchlo. Zároveň, ako si môžete všimnúť, všetci šiesti máme pred sebou papier a pero. Nikto tu nemá notebook, tablet a nikto nemá poznámky v mobile. Ani jeden z mojich oponentov sa sem nepostavil s mobilom a nečítal poznámky z mobilu: Prečo? Všetci sme to čítali z papierov, lebo sme si potrebovali robiť rýchle poznámky,“ uzatvorila jedna z debatujúcich študentiek.
POZVÁNKY DO NADÁCIE POLIS
Odkrývanie obrazov s dokumentaristom Pavlom Barabášom alebo Pygmejovia – deti džungle
Piatok 27. január 2011 o 17.30 h
Dokumentarista Pavol Barabáš a fotograf Ivan Bulík zachytili na svojej expedícii v Afrike život a zvyky najmenších ľudí planéty - civilizáciou nepoškvrnených pygmejov. Pri dobrodružnom pochode Stredoafrickou republikou a Kongom mali možnosť pozorovať a svojimi objektívmi zaznamenať pralesné slony i nížinné gorily. Prírodný africký kmeň pygmejov, ktorí sa už tisícročia živia tradičným zberom a lovom, a ktorých radosť zo života, hudby a tanca sa zdá byť nekonečná, našli hlboko v džungli. Odkrývať obrazy o krásnych deťoch divokej prírody, nahých ľudkoch pralesa, ktorí majú bližšie k Bohu, ako celá ľudská civilizácia, prichádza do žilinskej Nadácie POLIS scénarista a režisér filmu Pygmejovia – deti džungle Pavol Barabáš. Moderuje Peter Ničík. Podujatie je súčasťou festivalu Jeden svet.
Meditácia naša každodenná alebo o chráme uprostred trhoviska
Nedeľa 29. január 2012 o 16.00 hod
Čo je to meditácia, k čomu vedie a aký je jej cieľ? Prečo je dobré meditovať, nie je to len strata času? Čo je to ticho srdca a prečo sa máme učiť šetriť slovami, „mlčať dušou“? Je možné docieliť vnútorné ticho aj uprostred ruchu sveta pri plnení si každodenných povinností? Môže byť meditácia návodom na pokojnejší a šťastnejší život? Majú jednotlivé náboženstvá svoje metódy meditácie? Aké sú rady ľuďom, ktorí sa chcú meditácii venovať? Ako začať a čoho sa vyvarovať? Praktická ukážka meditácie. Hostia: Vadimír Blaščák, lektor meditačných kurzov, Skalka u Doks, Juraj Jordán Dovala, kňaz Cirkvi československej husitskej, predseda Českej kresťanskej akadémie v Hodoníne. Moderuje Ján Košturiak.
Adresa: Nadácia POLIS, Mariánske námestie 31, Žilina. Vstup je voľný.
Autor: Beáta Jarošová